Montaż pompy ciepła. W którym miejscu najlepiej zamontować?

Pompy ciepła powietrze-woda od Bio-Energy

Miejsce montażu pompy ciepła

To, gdzie zostanie zamontowana pompa ciepła, będzie miało wpływ na efektywność jej pracy oraz komfort użytkowania dla mieszkańców. Niewłaściwe określenie lokalizacji jednostki zewnętrznej pompy ciepła wpływa na obniżenie jej wydajności, to z kolei przekłada się na zwiększone koszty energii elektrycznej, a nawet skrócenie okresu żywotności sprężarki w pompie ciepła.

Gdzie zamontować pompę ciepła powietrzę/woda?

Przede wszystkim, aby odpowiedzieć na te pytanie należy rozpatrzyć miejsca montażu względem jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej pompy ciepła. W przypadku jednostki zewnętrznej poszukujemy miejsca jak najbliżej pomieszczenia technicznego, kotłowni lub pomieszczenia, w którym znajduje się układ zasilania centralnego ogrzewania. Natomiast trzeba również pamiętać o zachowaniu optymalnej długości trasy chłodniczej. Jeżeli zwiększymy odległość trasy czynnika grzewczego będziemy musieli pamiętać o zwiększeniu przekroju rur.

Oprócz przygotowania odpowiedniego fundamentu/podstawy dla jednostki zewnętrznej pompy ciepła i miejsca na odprowadzenie skroplin, należy jeszcze pamiętać o kilku aspektach. Ważnym jest, aby zapewnić jednostce zewnętrzną odpowiednio dobrą cyrkulację powietrza wolną od przeszkód takich jak drzewa lub inne budynki. Z punktu widzenia aspektów serwisowych także możliwość swobodnego dojścia do jednostki zewnętrznej będzie bardzo ważne. Utrudniony przepływ powietrza do wentylatorów pompy ciepła, to mniejsza wydajność i zwiększone zużycie energii. Dodatkowo może to doprowadzić do przegrzewania się jednostki zewnętrznej, prowadzić do jej awarii i skrócenia żywotności.

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła powinna być zamontowana w pomieszczeniu, gdzie będzie łatwy dostęp i możliwość wpięcia urządzenia grzewczego do zasilania i powrotu układu centralnego ogrzewania. Musimy również pamiętać, że jednostka wewnętrzna wymaga również instalacji osprzętu, jak bufor, separator magnetyczny, zbiornik CWU, naczynia przeponowe i na te urządzenia także trzeba znaleźć optymalne miejsce. Zalecana przez nas powierzchnia pomieszczenia do montażu pompy ciepła to około 6 mkw.

Orientacja względem stron świata a wpływ na montaż pompy ciepła

Montaż pompy ciepła, a w szczególności jednostki zewnętrznej powinien brać pod uwagę kierunki stron świata. Najlepiej, gdy jednostka zewnętrzną nie będzie po południowej stronie, z uwagi na promieniowanie słoneczne, które będzie ogrzewać obudowę i zakłócać pracę czujnika temperatury wewnątrz urządzenia. W przypadku, gdy nie będzie innej możliwości niż montaż z wystawą południową należy zastosować zewnętrzny czujnik temperatury i posadowić go po północnej lub zachodniej stronie budynku. Wtedy będziemy mieli rzeczywiste odczyty temperatury zewnętrznej i zwiększymy efektowność pracy pompy ciepła.

Ochrona pompy ciepła przed warunkami atmosferycznymi

Z definicji pompy ciepła są zaprojektowane tak, aby wytrzymać różne warunki atmosferyczne. Z pewnością nie będzie im przeszkadzała niska temperatura czy deszcz. Natomiast dobrze jest pamiętać, o jakiś ekstremalnych zjawiskach i zapewnić dodatkową ochronę dla pompy ciepła. Na przykład należy zwrócić uwagę, czy osuwający się z dachu śnieg nie spadnie bezpośrednio na pompę, lub czy silny wiatr nie złamie nam jakiegoś konaru, który również spać na nasze urządzenie.

Jaki hałas generuje pompa ciepła, jak utrzymać komfort użytkowania?

Tak, jak wentylator w klimatyzatorze, również wentylatory w jednostkach zewnętrznych pomp ciepła emitują określony poziom hałasu. Dlatego trzeba zwrócić uwagę, czy pompa ciepła nie będzie zamontowana bezpośrednio pod oknem sypialni lub w bliskiej odległości do sypialnianego okna sąsiada. Oczywiście im wyższa jakość pompy ciepła, tym ten hałas jest mniejszy, ale występuje. Należy unikać również lokalizacji, które mogą powodować odbicia dźwięku, takich jak narożniki budynków, wnęki czy duże, jednorodne powierzchnie.

Montaż pompy ciepła – zaufaj profesjonalnej ekipie instalacyjnej

Tak, jak przedstawiliśmy w tym artykule nie sam proces rozpoznania potrzeb i doboru urządzenia jest ważny, ale także optymalne wybranie miejsca montażu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. To pozwoli na efektywne działanie pompy ciepła, niższe rachunki i wysoki komfort użytkowania. A wielu klientów naszej firmy właśnie ceni sobie ten komfort cieplny, niską uciążliwość oraz bezobsługową pracę pompy ciepła.

Podziel się tymi informacjami z innymi :