Czy trzeba zgłosić rozbudowę instalacji fotowoltaicznej?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

Czy trzeba zgłosić rozbudowę instalacji fotowoltaicznej?

Na samym początku trzeba podkreślić to, że zgodnie z wymogami prawnymi, każda rozbudowa mikroinstalacji fotowoltaicznej musi zostać zgłoszona do Operatora Sieci Dystrybucyjnej – OSD. Jest to podstawowa informacja, od której nie ma żadnych wyjątków. Każdy prosument, który zdecydował się na rozbudowę swojej instalacji fotowoltaicznej 14 dni na poinformowanie o zmianie mocy fotowoltaiki. Warto wspomnieć, że w przypadku braku zgłoszenie rozbudowy instalacji PV prosumentowi może grozić kara w wysokości 1 000 zł netto, po wykryciu przez Operatora OSD, że poziom oddawanej energii do sieci jest większy niż pierwotnie zgłoszona mikroinstalacja fotowoltaiczna.

Co z rozbudową instalacji fotowoltaicznej po zmianie systemu rozliczeń 1 kwietnia 2022?

Z dniem 1 kwietnia 2022 roku wszedł w życie system rozliczeń Net-Billing. Dla Prosumentów, którzy zgłosili gotowość instalacji fotowoltaicznej do 31 marca 2022 przez 15 lat dalej obowiązuje system Net-metering. Każdy prosument, który jest dalej objęty systemem net-metering może rozbudować swoją instalację fotowoltaiczną bez konieczności przechodzenia na net-billing. Dodajmy również, że przy okazji zmiany systemu rozliczeń został rozszerzony zakres mocy dla mikroinstalacji. Dzisiaj o mikroinstalacji OZE mówimy o instalacji do mocy 150 kWp. Natomiast o ile dla instalacji o mocy do 150 kWp nie wymagane jest już pozwolenie na budowę, to dla instalacji PV o mocy większej niż 50 kWp trzeba wystąpić o wydanie warunków przyłączeniowych do Operatora OSD.

Czy prosument może rozbudować fotowoltaikę?

Każdy prosument może rozbudować swoją fotowoltaikę do danej mocy w zależności od kilku czynników:

  • Do mocy zawartej w umowie przyłączeniowej – na zgłoszenie,
  • Do mocy 50 kWp – na zgłoszenie z zaznaczeniem wniosku o zwiększenie mocy przyłączeniowej, jeżeli moc instalacji przekracza moc umowną,
  • Powyżej mocy 50 kWp – trzeba wystąpić o wydanie warunków przyłączeniowych przez operatora OSD.

Co najważniejsze, należy pamiętać, że w przypadku przekroczenia mocy 50 kWp bardzo często operatorzy OSD wymagają montażu telemechaniki do instalacji fotowoltaicznej, aby móc sterować produkcją danej fotowoltaiki.

Co warto wziąć pod uwagę?

Jeśli dany właściciel fotowoltaiki chcę rozbudować swoją instalację najlepiej powierzyć tą rozbudowę profesjonalnej firmie. Dzisiaj już nie tylko trzeba odpowiednio dobrać moc rozbudowy, wypełnić odpowiedni dokument, ale również zanalizować, co będzie bardziej opłacalne. Trzeba pamiętać, że na przykład posiadanie dwóch falowników będzie wiązało się z koniecznością instalacji tzw. integratora, czyli urządzenia które będzie przesyłało zakumulowane dane o produkcji do danego operatora OSD.

Czy rozbudowę instalacji fotowoltaicznej można odliczyć od podatku dochodowego?

W kwestii odliczenia fotowoltaiki od podatku takiemu udogodnieniu dla inwestora podlega zakup i montaż instalacji. Z kolei tym, co uprawnia do skorzystania z możliwości, jest tak zwana ulga termomodernizacyjna. Pamiętaj, że tego typu przedsięwzięcia są regulowane stosownymi przepisami prawnymi, dlatego warto zapoznać się z nimi jeszcze przed złożeniem dokumentów.

Podziel się tymi informacjami z innymi :