Pompy ciepła

Pompy ciepła - czym są te nowoczesne źródła ogrzewania?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia przeznaczone do ogrzewania budynków oraz wody użytkowej. Podstawową zaletą pomp ciepła jest fakt, że stanowią ekologiczną i komfortową alternatywą dla tradycyjnych piecy wykorzystujących paliwa kopalne. Dodatkowo należy pamiętać, że pompa ciepła nie wymaga dużej powierzchni i nie będzie generować zabrudzeń, czy pyłów, jak to ma miejsce w przypadku pieców węglowych. Regulacja temperatury może odbywać się także zdalnie, przez Internet, lub poprzez nadawanie wytycznych na wyświetlaczu urządzenia. Pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe, wydajne i bardzo łatwe w obsłudze. Mogą także tworzyć element nowoczesnych, inteligentnych budynków, tzw. „smart home”.  

Bio-Energy to akredytowany instalator pomp ciepła Panasonic

Jako firma Bio-Energy posiadamy niezbędną akredytacje do sprzedaży oraz instalacji pomp ciepła Panasonic. Posiadana akredytacja potwierdza nabycie kluczowych elementów wiedzy z zakresu hydrauliki oraz elektryki niezbędnych do prawidłowego montażu i podłączenia pompy ciepła. Istotną kwestią podczas procesu akredytacji jest również przeszkolenie pracowników z optymalnego doboru pompy ciepła. Należy pamiętać, że proces doboru mocy urządzenia grzewczego jest złożony i musi odpowiedzieć na bardzo wiele pytań z zakresu charakterystyki energetycznej danego budynku.

Optymalny dobór pompy ciepła i jej profesjonalny montaż przez ekipę Bio-Energy to nie tylko pewność osiągania założonego komfortu termicznego w budynku, ale także długa i bezawaryjna praca wykluczająca taktowanie sprężarki pompy ciepła. Dodatkowo pragniemy wspomnieć, że dzięki co roku odnawianej przez nas akredytacji, klienci wybierający ofertę Bio-Energy posiadają wydłużoną gwarancję na pompę ciepła Panasonic.

Sprawdź rodzaje pomp ciepła Panasonic w ofercie Bio-Energy

pompy ciepła typu split

dostępne moce od 3kW do 16kW

pompy ciepła typu all-in-one

dostępne moce od 3kW do 16kW

Jak działają pompy ciepła do ogrzewania budynków?

Działanie pomp ciepła dzieli się na trzy etapy – pobranie energii cieplnej, jej kompresja i przekazanie wytworzonego ciepła układu ogrzewania. W przypadku pomp ciepła typu split pomiędzy jednostką zewnętrzną, a jednostką wewnętrzną krąży gaz, który transmituje absorbowane ciepło z otoczenia i transportuje je do wymiennika ciepła. Następnie w wymienniku ciepła – w parowniku – następuje transfuzja energii z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego. W rezultacie tego procesu, czynnik chłodniczy ulega odparowaniu. Para jest pobierana przez sprężarkę, która podnosi temperaturę czynnika chłodniczego. W skraplaczu gorący czynnik chłodniczy jest poddawany procesowi skraplania, w wyniku którego oddaje ciepło. Następnie czynnik chłodniczy trafia do zaworu rozprężnego, gdzie ponownie zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły, do czego dochodzi po obniżeniu jego ciśnienia. Woda znajdująca się w instalacjach grzewczych pomp ciepła przejmuje ciepło pochodzące ze skraplacza i kieruje je do systemu dystrybucji, do których możemy zaliczyć na przykład ogrzewanie podłogowe. 

Jakie pompy ciepła wyróżniamy?

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, w zależności od źródła z jakiego pobierają energię cieplną, np.:

  1. Pompy ciepła powietrzne – ASHP pobierają ciepło z powietrza pochodzącego z zewnątrz. Wyróżniamy pompy ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda, jednak obie pobierają energię cieplną z zewnątrz.
  2. Gruntowe pompy ciepła – GSHP występują w postaci gruntowo-powietrznej, glebowo-powietrznej, skalno-powietrznej i wodno-powietrznej.
  3. Pompy ciepła gruntowo-wodne transportują ciepło do obiegu grzewczego i zbiornika gorącej wody. Możemy wymienić pompy ciepła glebowo-wodne, skalno-wodne oraz wodno-wodne.
  4. Pompy ciepła wylotowe – EAHP dzielą się na wylotowe powietrze, wylotowe powietrzno-powietrzne i wylotowe powietrzno-wodne.
  5. Pompy ciepła wodne – WSHP używają płynącej wody jako źródło ciepła. Klasyfikujemy je przez wzgląd na sposób zasilania. W ostatnich czasach pojawiają się także warianty hybrydowe.

Powietrzne pompy ciepła

Dowiedz się więcej o powietrznych pompach ciepła w ofercie
Bio-Energy

Pompy ciepła sprężarkowe i absorpcyjne

Pompy ciepła dzielimy na sprężarkowe i absorpcyjne. Stosuje się je w celu wymuszenia przepływu ciepła w kierunku innym niż naturalny. Do zaistnienia tego procesu niezbędna jest energia mechaniczna – w pompach ciepła sprężarkowych lub energia cieplna – w przypadku pomp absorpcyjnych. Ich podstawowym zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej, chociaż poszczególne modele wyposażone są w funkcję chłodzenia. Pompy ciepła sprężarkowe  pod względem technologicznym realizują obieg Lindego, czyli szereg przemian termodynamicznych czynnika roboczego. Z tego powodu ich działanie przypomina proces funkcjonowania chłodziarek.

Największa wydajność pomp ciepła

W przypadku montażu pomp ciepła, największą skuteczność wykazuje połączenie ich z ogrzewaniem niskotemperaturowym (tutaj polecane jest ogrzewanie podłogowe). Podczas doboru mocy można skorzystać ze świadectwa energetycznego, które otrzymuje nowy budynek. Ważne jest oparcie się o jego projektowe obciążenie cieplne. Warto wiedzieć, że dobór pompy ciepła zależy od zapotrzebowania budynku, co wynika z powierzchni budynku, budowy ścian, rozmieszczenia okien oraz innych istotnych czynników. 

Poniżej prezentujemy praktyczne porady dotyczące pomp ciepła

Przy wyborze pompy ciepła warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak min. wydajność grzewcza, współczynnik sprawności COP/SCOP, maksymalna temperatura zasilania grzewczego, ilość czynnika chłodniczego oraz głośność pracy urządzenia. Te czynniki wpłyną na jakość pracy technologii i Twój komfort użytkowania, który wiąże się z maksymalnym zadowoleniem. Oprócz danych technicznych dobrze jest, zainteresować się także renomą producenta.

Kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka, pompa ciepła może pracować krócej, a mimo to zapewnić komfortowe warunki w budynku. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że urządzenie grzewcze nie powinno pracować bez przerwy. Producenci zalecają, by technologia ta działała pomiędzy 18000 a 25000 godzin w czasie roku. Tym samym, warto zaznaczyć, że w zależności od pogody, pompa ciepła potrzebuje mniej lub więcej czasu, by uregulować temperaturę wewnątrz.

Brak prądu uruchamia w pompie ciepła sterownik urządzenia i pompy obiegowe, co jest obecnie powszechnym rozwiązaniem. Zachodzi wówczas podobne zjawisko do tego, z którym mamy do czynienia w przypadku kotłów. Producenci systemów grzewczych przewidują tego typu ewentualności i przygotowują rozwiązanie problemu z brakiem dostawy energii. Dlatego nie musisz obawiać się uszkodzeń w pompie ciepła, co jest zdecydowaną zaletą tego nowoczesnego rozwiązania.

Pompa ciepła może działać przez okres nawet ok. 20 – 25 lat. Taką żywotność na ogół sugerują producenci. Jednocześnie warto wspomnieć, że regularny serwis i konserwacja wpływają na wydłużenie zdatności do użycia urządzenia grzewczego. Z tego powodu należy pamiętać o ich przeprowadzaniu w równym odstępie czasu. Pompa ciepła, niezależnie od tego, czy jest to model gruntowy, powietrzny, czy wodny, zapewnia Ci wieloletnią skuteczność w ogrzewaniu budynku, zarówno nowego, jak i należącego do tak zwanego „starego budownictwa”.

Pompa ciepła działa najefektywniej w momencie, gdy jest ustawiona tak, by nie włączać się częściej niż dwa do trzech razy na godzinę. Wówczas technologia pracuje stabilnie, co niesie ze sobą zaletę, w postaci zwiększenia jakości jej funkcjonowania i przedłużenia żywotności. Dlatego osoba odpowiedzialna za montaż powinna prawidłowo zaprogramować urządzenie grzewcze, co przekłada się na profesjonalne podejście do potrzeb klienta.

Najlepszym rozwiązaniem jest niewyłączanie pompy ciepła latem, a zamiast tego ustawienie odpowiedniego trybu, w który urządzenie jest wyposażone. To przyniesie zdecydowanie większe korzyści, do których należy m.in. zapewnienie ciągłości zasilania, w którego trakcie system będzie sam uruchamiał funkcje testowe. Będzie to jednak następować tak, by przynieść korzyści osobom korzystającym z jego działania. Z tego względu nie warto odłączać pompy ciepła z prądu w lecie ani w innym okresie w ciągu roku.