Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dach skośny
Fotowoltaika to coraz popularniejsze rozwiązanie, głównie ze względu na swoją efektywność i fakt, że odnawialne źródła energii są niewyczerpalne i ekologiczne. W tym przypadku bardzo często montaż będzie się odbywał na dachu spadzistym. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jaka konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dach skośny będzie odpowiednia. Warto zauważyć, że ogniwa mogą być montowane na pokryciu zarówno z blachodachówki, jak i dachówki, blachy, papy, czy gontu bitumicznego. W zależności od rodzaju dachu dobiera się odpowiedni zestaw montażowy, który zwykle składa się z elementów, takich jak:
- szyny montażowe,
- klemy,
- zaślepki,
- łączniki.
Stelaż pod fotowoltaikę na dach skośny musi być wytrzymały – pamiętajmy, że ogniwa są nieustannie narażone na działanie wielu szkodliwych czynników.
Jaka konstrukcja pod panele na blachodachówkę?
Stelaże fotowoltaiczne stosowane na blachodachówce, która jest jednym z najpopularniejszych materiałów pokrycia dachowego, jest wykonany z lekkich profili aluminiowych oraz elementów złączonych ze stali nierdzewnej. Montuje się je za pomocą śrub dwugwintowych z gumką EPDM. Dzięki temu pokrycie jest szczelne. Dodajmy, że możliwe jest ustawienie modułów pionowo lub poziomo. Kiedy utrudnione jest określenie położenia krokwi dachu, można wykorzystać układ krzyżowy, który pozwala jedynie na orientację poziomą.
Jakie są stelaże pod fotowoltaikę na dach skośny z blachy trapezowej?
Blacha trapezowa to kolejny często spotykany rodzaj pokrycia dachowego. W tym przypadku możemy wymienić trzy przykłady konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na dach skośny.
- System fotowoltaiczny z mostkami trapezowymi mocowanymi po dłuższym boku z modułami w orientacji pionowej,
- system fotowoltaiczny z mostkami trapezowymi mocowanymi po krótszym boku z modułami w orientacji poziomej,
- system fotowoltaiczny z długą szyną trapezową mocowaną po dłuższym boku z modułami w orientacji pionowej.
Stelaże mocuje się do garbów trapezu śrubami bimetalicznymi. Montaż paneli na dachu z blachy trapezowej nie wpływa na jego szczelność ze względu na podklejenie mostków i szyn warstwą EPDM i butylu.
Jakie są inne rozwiązania są stosowne w przypadku fotowoltaiki na skośnych da-chach?
Wspomnijmy też o dachach pokrytych gontem bitumicznym. Tutaj do mocowania konstrukcji fotowoltaicznej do krokwi wykorzystuje się dedykowane temu haki, podobnie jak w przypadku dachówki łupkowej. Wówczas możliwa jest orientacja paneli pionowa lub pozioma.
Innym przykładem zastosowania stelaży jest dach z blachą na rąbek. W tym przypadku dostępna jest wystająca krawędź blachy dachowej, która umożliwia zaprojektowanie zacisku, który chwytając ją pozwala na rezygnację z penetracji pokrycia, a to zapobiega przeciekom.
Specjalne haki do montażu ogniw słonecznych stosuje się też, kiedy mamy do czynienia z dachówką ceramiczną i dachówką karpiówką. Przy płycie warstwowej wykorzystuje się wkręty farmerskie, którymi system jest przymocowywany bezpośrednio do podkonstrukcji dachu.