Leasing paneli fotowoltaicznych

instalacje fotowoltaiczne dla przemysłu Bio Energy

Leasing paneli fotowoltaicznych, a koszty firmy

LWiele przedsiębiorstw decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych, najczęściej na dachu, co z jednej strony wpisuje się w trendy proekologiczne, zakładające zwiększanie niezależności energetycznej budynku, a z drugiej strony pozwala na zmniejszenie rachunków ponoszonych za zużycie energii elektrycznej. Dla wielu firm koszt założenia takiej instalacji nierzadko okazuje się zbyt wysoki, warto jednak mieć na uwadze, że można zdecydować się na zewnętrzne źródła finansowania fotowoltaiki. Należy do nich między innymi leasing paneli PV. Jest to forma finansowania środków trwałych firmy. Szczegółowo kwestie te reguluje Kodeks cywilny mówiący o tym, że nie jest to zakup rzeczy, lecz przekazanie prawa do korzystania z nich w ramach sporządzonej umowy na określony czas, z uwzględnieniem czynszu leasingowego, czyli płatności dokonywanej w ramach tejże umowy. W ten sposób firma nie wykorzystuje kapitału własnego, minimalizując tym samym koszty założenia instalacji fotowoltaicznej. Leasing paneli PV jest chętnie wybieraną formą finansowania, która wiąże się z wieloma korzyściami dla działalności przedsiębiorstw.

Co można wrzucić w koszta firmy w przypadku leasingu paneli fotowoltaicznych?

O leasing paneli fotowoltaicznych można ubiegać się dwutorowo. Jedną z opcji jest leasing operacyjny, wybierany najczęściej przez przedsiębiorców. W tym przypadku osoba finansująca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, co opiera się na gruncie ustawy o VAT. Wtedy podatek naliczany jest na każdą miesięczną ratę leasingu, przez co finalnie koszt ponoszony za VAT rozkładany jest w dłuższej perspektywie czasowej. Tutaj warto mieć na uwadze, że leasing paneli fotowoltaicznych nie daje prawa własności, pod warunkiem, że po zakończeniu trwania umowy leasingobiorca zdecyduje się na kupno paneli PV, będących przedmiotem zawartej wcześniej umowy, jednak nie jest to warunek obligatoryjny. Decydując się na leasing operacyjny, przedsiębiorcy mogą umieścić w kosztach firmy koszty związane z miesięcznymi ratami, zarówno pod względem części kapitałowej, jak i odsetkowej, ale także opłaty wstępne i manipulacyjne oraz koszty związane z bieżącą eksploatacją instalacji.

Właściciele firm mogą zdecydować się również na leasing finansowy paneli fotowoltaicznych. W tym przypadku są one traktowane, jako środek trwały, rozliczany na zasadzie odpisów amortyzacyjnych po wpisaniu ich do ewidencji. Czas trwania takiego leasingu wiąże się z czasem przydatności gospodarczej paneli fotowoltaicznej, będących środkiem trwałym przedsiębiorstwa. Po tym okresie panele stają się własnością leasingobiorcy. Leasing finansowy paneli pozwala na umieszczenie w kosztach firmy koszty eksploatacyjne związane z bieżącym wykorzystaniem fotowoltaiki, ale także koszty odsetkowe raty finansowej, a także odpisy amortyzacyjne.

Kwestie leasingu paneli fotowoltaicznych warto skonsultować ze specjalistą

Przepisy w zakresie leasingu paneli fotowoltaicznych i związane z tym koszta firmy są dosyć skomplikowane, dlatego dobrze jest skonsultować się z osobami specjalizującymi się w dziedzinie księgowości oraz instalacji fotowoltaicznych, którzy podpowiedzą, jaka forma leasingu paneli PV będzie najkorzystniejsza dla danego przedsiębiorstwa.

Podziel się tymi informacjami z innymi :