Systematyczne przeglądy pozwolą poza zachowaniem okresów gwarancyjnych na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, co pozwoli uniknąć przerw w produkcji energii elektrycznej. Należy pamiętać, że nie tylko o produkcję energii tutaj chodzi, lecz przede wszystkim o bezpieczeństwo pracy instalacji fotowoltaicznej.
O ile w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych zaniedbanie przeglądów serwisowych może skutkować utratą mniejszej ilość wyprodukowanych kWh, o tyle w przypadku farm fotowoltaicznych lub dużych instalacji PV dla przemysłu mówimy już znacznych stratach finansowych. Wynika to z faktu, że w przypadku tak dużych instalacji fotowoltaicznych, stringi są połączone w maksymalną ilość modułów PV. Dla przykładu, gdy w jednym obwodzie mamy 24 panele fotowoltaiczne o mocy 550Wp, a tylko jeden panel obniży swoją sprawność o 33% (z uwagi na połączenie diod) to tracimy około 4 400 kWh rocznie.
Kolejną kwestią jest dbałość o ciągi wentylacyjne falowników. Zewnętrzne czynniki takie, jak pyłki, drobinki traw i pył skutecznie mogą przytkać system wentylacji inwertera przez co obniżą jego sprawność. Dla przykładu. Obniżenie sprawności falownika jedynie o 5%, w przypadku najpopularniejszej mocy inwerterów 125 kW na farmach fotowoltaicznych, to utrata 6 250 kWh rocznie. Co przekłada się dla farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, na utratę 56 250 kWh rocznie.
Niestety na polskim rynku tylko nieliczne firmy z sektora fotowoltaiki zwracają uwagę na zapisy gwarancyjne producentów konstrukcji wsporczych, paneli fotowoltaicznych czy falowników. Przez co nie uświadamiają użytkowników końcowych, jakie obowiązki na nich ciążą, aby gwarancje sięgające 15,25, lub 30 lat były zachowane. W bardzo wielu przypadkach, w szczególności przy konstrukcjach montażowych jest napisane wprost, że należy przeprowadzać przeglądy techniczne. Co więcej, są nawet gotowe tabele z konkretnymi okresami tych przeglądów wraz z miejscem na potwierdzenie ich wykonania. Skąd takie podejście? Ewidentnie widać to na przykładzie wspomnianych konstrukcji montażowych. Zmienne czynniki temperaturowe wpływają rozkurczanie i skurczanie się metali, a to przekłada się na potencjalne poluzowanie się śrub w klemach montażowych. To z kolei może skutkować się poluzowaniem się panelu fotowoltaiczne, jego wysunięciem lub/i przerwaniem trasy kablowej. Dlatego warto skorzystać z oferty Bio-Energy w zakresie przeglądów serwisowych i zadbać nie tylko o spełnienie warunków gwarancyjnych, ale także o bezpieczeństwo użytkowania fotowoltaiki.
Razem zasilimy przyszłość czystą energią z OZE
Bio-Energy
Copyright © 2023 All rights reserved.