Pompa ciepła w wersji split to urządzenie grzewcze złożone z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Należy oczywiście pamiętać, że pompy typu split to powietrzne pompy ciepła. Jednostka zewnętrzna zawiera między sprężarkę i wentylator i odpowiada za pozyskiwanie energii cieplnej z otoczenia. Natomiast głównym zadaniem jednostki wewnętrznej jest przekazanie pobranego ciepła do instalacji grzewczej w danym budynku. Pompa ciepła split w porównaniu do monobloków charakteryzują się wyższą efektywnością pracy przy niskich temperaturach oraz mają mniejsze straty ciepła. Aby dany instalator mógł zamontować pompę ciepła typu split musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Jako firma Bio-Energy, akredytowany instalator Panasonic posiadamy certyfikaty F-gaz pozwalające na montaż pomp ciepła w wersji split.
Jak już wspomnieliśmy w jednostce zewnętrznej pompy ciepła typu split znajduje się sprężarka, wentylator oraz parownik. Więc wszystkie urządzenia, które mogą generować hałas znajdują się na zewnątrz budynku. Jednostka zewnętrzna połączona jest z modułem wewnętrznym rurami chłodniczymi. Jednostka wewnętrzna składa się m.in. z skraplacza, pompy obiegowej, automatyki sterowania i zabezpieczeń. Moduł wewnętrzny pompy ciepła jest relatywnie cichy, a jego rozmiary odpowiadają wielkości domowego pieca gazowego. Jednostka zewnętrzna natomiast jest wielkości klimatyzatora, w przypadku pomp ciepła do mocy 9 kW włącznie. Kompaktowe rozmiary modułów pompy ciepła split pozwalają na bardzo duże możliwości montażowe.
W ofercie Bio-Energy znajdą Państwo pompy ciepła split marki Panasonic zarówno jednofazowe, jak i trzyfazowe. Dostępne są także wersje All-in-one, czy pompy ciepła zintegrowane ze zbiornikiem CWU. Dla budynków wyposażonych wyłącznie w grzejniki możemy zaproponować pompy ciepła w modelach Panasonic Aquarea T-Cap, wyposażonych w dodatkowy obieg grzewczy. Wersje T-Cap utrzymują wysoką wydajność nawet przy bardzo niskich temperaturach, przy jednoczesnym wysokim parametrze zasilania grzejników.
Zanim ciepło zostanie oddane przez wymiennik do układu centralnego ogrzewania musi zostać zassane przez wentylator w jednostce zewnętrznej. Następnie powietrze jest kierowane do parownika. W parowniku znajduje się czynnik chłodniczy, który nagrzewa się w niskiej temperaturze. W momencie, gdy czynnik chłodniczy ulega zmianie stanu fizycznego, przepływa on w postaci ciepłej pary do zasilanej elektrycznie sprężarki. W kolejnym etapie sprężarka podnosi temperaturę pary do wymaganego poziomu i a ta jest przesyłana cienkimi rurami czynnika chłodniczego do skraplacza. Wspomniany skraplacz znajduje się już w jednostce wewnętrznej. W ty urządzeniu gorąca para przekazuje energię cieplną do systemu grzewczego. Z uwagi na fakt, że para nadal znajduje się pod wysokim ciśnieniem, musi przejść przez zawór rozprężny. Wtedy przywrócony jest jej stan początkowy, a cały proces może ruszyć na nowo.
Pompa ciepła typu split powietrze-woda nadaje się praktycznie do każdego budynku. Tego typu pompy ciepła doskonale znajdą swoje zastosowanie zarówno w nowobudowanych domach, jak i istniejący modernizowanych domach. Wtedy w bardzo wielu przypadkach najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest odcięcie starego źródła ogrzewania za pomocą zaworów. Szeroka oferta mocowa pomp ciepła Panasonic w wersji split z pewnością pokryje zapotrzebowanie na energię cieplną znaczącej ilości domów. Oczywiście, aby wybrać optymalną moc pompy należy w pierwszej kolejności przeprowadzić wnikliwy audyt budynkowy.
Podstawowa i znacząca przewaga pomp ciepła typu split nad monoblokami, to bezawaryjne działania nawet w okresach największego mrozu. Jest to wynikiem tego, że w jednostce zewnętrznej nie ma co zamarznąć, a przy tym ulec uszkodzeniu. Tak, jak wspominaliśmy pomiędzy jednostkami zewnętrzną a wewnętrzną krąży gaz roboczy, który nie zamarza. Natomiast woda krąży już tylko wewnątrz budynku pomiędzy instalacją C.O. a jednostką wewnętrzną pompy ciepła.
Poniżej prezentujemy zalety pomp ciepła typu split marki Panasonic. Wymienione cechy pokazują również przewagi zarówno nad produktami konkurencji, jak i pompami ciepła typu monoblok:
Pompy ciepła typu Split są dostępne w dwóch rodzajach. Pierwszy, gdzie osobno jest jednostka zewnętrzna, osobno jest jednostka wewnętrzna oraz zbiornik CWU jest wolnostojący. Drugi rodzaj, to wersje All-in-one, czyli modele w których jednostka wewnętrzna jest zintegrowana ze zbiornikiem CWU, natomiast jednostka zewnętrzna jest dalej osobnym urządzeniem. Jeżeli szukacie Państwo więcej informacji na temat pomp ciepła split w wersji All-in-one zapraszamy na naszą dedykowaną podstronę – kliknij tutaj!
Razem zasilimy przyszłość czystą energią z OZE
Bio-Energy
Copyright © 2023 All rights reserved.