Panele fotowoltaiczne na gruncie

Panele fotowoltaiczne na gruncie - najważniejsze informacje

Energia ze źródeł odnawialnych cieszy się w Polsce coraz większym uznaniem. Dlatego nie powinien dziwić nas również fakt często spotykanych paneli fotowoltaicznych na gruncie. To rozwiązanie sprawdza się nie tylko w przypadku farm PV, ale też prywatnych posesji. Taka możliwość niesie ze sobą pewne zalety, jednak trzeba liczyć się także z konkretnymi wymaganiami. Ważny jest m.in. kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na gruncie oraz to, aby znajdowały się one z dala od zacienienia, a także, aby same nie tworzyły go dla siebie nawzajem. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy wesprą Cię na każdym etapie inwestycji.

Czy fotowoltaika na gruncie wymaga pozwolenia na budowę?

Pochylmy się nad tym, czy fotowoltaika na gruncie wymaga pozwolenia na budowę. Ogólne zasady jasno wskazują, kiedy takowa zgoda jest niezbędna. Pozwolenie na budowę nie jest potrzebne, kiedy moc elektrowni nie przekracza 50 kW o ile:

  • urządzenia nie znajdują się na obiektach budowlanych wpisanych do rejestru zabytków,
  • instalacja nie wymaga oceny oddziaływania na środowisko lub obszar Natura 2000,
  • nie ma konieczności przeprowadzenia prac budowlanych w obrębie obiektu budowlanego, który wymaga uzyskania zgody na budowę.

Pamiętaj jednak, że w momencie, w którym instalacja przekracza wysokość 3 m i jest montowana na obiekcie budowlanym bądź też terenie wpisanym do rejestru zabytków, konieczne jest dokonanie wcześniejszego zgłoszenia.

Czy fotowoltaika na gruncie jest bezpieczna?

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika na gruncie jest bezpieczna? Otóż informujemy, że podobnie jak instalacje na dachach musi ona spełniać normy, które zapewniają jej bezpieczne użytkowanie. Dla przykładu odpowiedni montaż to sposób na zniwelowanie ryzyka pożaru, dlatego tak ważne jest, żeby przeprowadzali go fachowcy. Dodajmy, że mitem jest to, jakoby panele wytwarzały szkodliwe pole magnetyczne.

Czy fotowoltaika na gruncie jest tańsza?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że fotowoltaika na gruncie wymaga większego nakładu finansowego, niż instalacja umiejscowiona na dachu. Wynika to z konieczności zastosowania stelaży wykonanych ze stali ocynkowanej oraz wsporników chroniących przed przewróceniem, do którego może dojść pod wpływem wiatru lub innych czynników atmosferycznych. Nadal jednak jest to opłacalna inwestycja ze względu na możliwości wynikające z produkcji energii na własny użytek ze źródeł odnawialnych i związanych z tym walorów ekonomicznych. Obejmująca konstrukcję pod panele fotowoltaiczne na gruncie cena jest adekwatnie wyższa do montażu na budynku. Dodajmy natomiast, że same ogniwa odznaczają się wieloletnią zdatnością do użytku, co przemawia na ich korzyść.

Podziel się tymi informacjami z innymi :