Panele fotowoltaiczne 430 Wp - co warto wiedzieć?
Panele fotowoltaiczne 430 Wp to rozwiązanie odpowiednie dla większości gospodarstw. Warto zaznaczyć, że podana wartość oznacza moc wyjściową ogniw. Dobierając ich odpowiednią liczbę, można uzyskać instalację, która zasili cały dom, firmę lub gospodarstwo rolne. Podobnie zresztą sprawy mają się w przypadku farm fotowoltaicznych, które jednak składają się ze znacznie większej ilości modułów. Dobierając fotowoltaikę, w tym panele o mocy 430 Wp trzeba uwzględnić indywidualne potrzeby użytkownika. Dobrym pomysłem jest to, by sięgać po rozwiązania uznanych w branży marek i skorzystać z usług doświadczonych monterów. Ważne jest to, że paneli fotowoltaicznych nie należy instalować na własną rękę.
Co oznacza moc paneli fotowoltaicznych 430 Wp?
Jeśli panele fotowoltaiczne mają moc 430 Wp, oznacza to, że były one testowane w tym zakresie w warunkach pracy zbliżonych do rzeczywistych. Wykorzystuje się tu natężenie promieniowania słonecznego 1000w/m2, prędkość wiatru 1m/s i temperaturę otoczenia 20°C. Ten współczynnik oznacza się jako moc NMOT/NCOT. Im większa jest jego wartość, tym lepiej. Tutaj warto wspomnieć, że panele fotowoltaiczne 430 Wp mają średnią moc, która zdecydowanie będzie odpowiednia w większości warunków.
Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?
Najprostszym sposobem obliczenia mocy paneli fotowoltaicznych, jaka jest potrzebna w danym gospodarstwie to skorzystanie z dostępnego w sieci kalkulatora fotowoltaicznego. Dobrą wiadomością jest jednak to, że osoba odpowiedzialna za dobór ogniw i montaż instalacji, wykona wyliczenia za Ciebie. Ogólnodostępne rozwiązania internetowe przydadzą się w momencie, w którym chcesz oszacować, czy panele fotowoltaiczne 430 Wp będą w Twoim przypadku odpowiednie, ile będzie ich potrzeba i z jakim orientacyjnie kosztem wiąże się inwestycja. Pamiętaj jednak, że to wyliczenia fachowca posłużą za punkt odniesienia podczas projektowania konstrukcji.
Jakie rozwiązanie wybrać?
Jeśli zastanawiasz się, jaką moc paneli fotowoltaicznych wybrać, wykonaj obliczenia dotyczące zapotrzebowania na moc całej instalacji i skonsultuj to ze specjalistą Bio-Energy. Pamiętaj, że im większa wartość NCOT, tym lepiej. Warto dodać, że im mocniejsze są panele, tym mniej należy ich uwzględnić w konstrukcji, jednocześnie uzyskując tę samą moc całkowitą. Zachęcamy do wyboru ogniw najwyższej jakości, pochodzących od uznanych w branży producentów. Pamiętaj, że równie ważny jest profesjonalny montaż i serwis. Zastanów się także nad tym, czy chcesz podpiąć instalację do sieci energetycznej. Jeśli nie, potrzebny będzie Ci magazyn energii, czyli akumulator, który będzie gromadził jej nadwyżkę. Rozwiązania typu on-grid zakładają natomiast podłączenie do sieci i przekazywanie operatorowi niewykorzystanego prądu.