Net billing – system rozliczeń fotowoltaiki

Fotowoltaika Bio Energy

Net billing w fotowoltaice - czym jest ?

Net billing, jako system rozliczania nadwyżek produkcji energii z  fotowoltaiki został wprowadzony w Polsce od 2022 roku. Zastąpił on dotychczasowy system opustów, zwany net meteringiem. Nowy system rozliczeń znacząco różni się od swojego poprzednika. Net billing opiera się przede wszystkim na kwotowym wyliczaniu wartości energii wysłanej do sieci zewnętrznej, jak i wartości pobranej energii od sprzedawcy prądu.. Należy również pamiętać, że rozliczanie swojej instalacji fotowoltaicznej w systemie net billing, jest warunkiem koniecznym do otrzymania jakiegokolwiek dofinansowania z funduszy rządowych.

Wprowadzanie Net billingu dla instalacji OZE

Net billing dla instalacji fotowoltaicznych oraz mikroinstalacji wiatrowych obowiązuje od 30 czerwca 2022 roku. Od tego dnia prosumenci, których mikroinstalacje zostały przyłączone do sieci po 31 marca 2022, przechodzą na ten rodzaj rozliczeń automatycznie. Energia odprowadzona do tego dnia zostanie wprowadzona do sieci, ale zamiast pobrania, zasili ich depozyt prosumencki. Cena energii wprowadzanej przez prosumenta będzie w tym czasie wyznaczana, jako cena rynkowa miesięczna. Od 1 sierpnia 2024 roku cena prądu wprowadzanego przez prosumentów jest wyznaczana dla poszczególnych godzinowych okresów rozliczeniowych.

Na czym polega Net billing dla fotowoltaiki?

Net billing jako system rozliczeniowy dla instalacji fotowoltaicznych opiera się na wartości energii zakupionej i oddanej. Co warte podkreślenia, możemy wymienić okresy zużycia prądu większego i mniejszego niż jego produkcja. Bez względu na to, czy do analizy profili zużycia i produkcji wykorzystuje się rozdzielczość godzinową, tygodniową, czy miesięczną, ciężko przewidzieć autokonsumpcję. Warto podkreślić, że dla nowych prosumentów, cena energii oddanej do sieci w ramach net billingu fotowoltaiki nie ma stałej wartości. Trzeba również zwrócić uwagę, że od sierpnia 2024 rozliczenie produkcji instalacji fotowoltaicznej będzie się odbywało z wykorzystaniem taryf dynacznich w obszarze cen prądu.

Czy prosument zaoszczędzi na fotowoltaice z net billingiem?

W przypadku net billingu fotowoltaiki prosument może odnieść korzyści finansowe w formie oszczędności. Nowi użytkownicy i sprzedawcy energii zyskają szczególnie jeśli przed montażem instalacji korzystali z taryfy G11, a po jej założeniu zdecydowali się na taryfę G12w. Co ważne, nie jest to jednoznaczna odpowiedź. Warto mieć na uwadze indywidualny dla każdego gospodarstwa profil zużycia prądu. Z tego powodu, przed inwestycją i skorzystaniem z net billingu fotowoltaiki dobrze jest, zapoznać się z wszelkimi ewentualnościami i oszacować opłacalność. Miej na uwadze także to, że okres zwrotu fotowoltaiki w tym systemie, niezależnie od taryfy wynosi powyżej czternastu lat.

Podziel się tymi informacjami z innymi :