Na jakim etapie montować pompę ciepła?

Kiedy najlepiej planować inwestycję w pompę ciepła?

Najbardziej optymalnym etapem jest tworzenie projektu nowego domu. Wówczas uwzględnienie pompy ciepła już na tym etapie daje najlepsze efekty w jej późniejszym użytkowaniu. Planując pompę ciepła należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • miejsce lokalizacji pompy, wielkość pomieszczenia np.: kotłowni;
  • miejsce lokalizacji jednostki zewnętrznej;
  • rodzaj instalacji ogrzewania (najlepsze jest ogrzewanie niskotemperaturowe – np.: podłogowe);
  • wykorzystanie rewersyjnej pracy pompy ciepła jako klimatyzator;
  • instalację elektryczną domu i jej poprowadzenie;
  • odpowiedni wybór pompy do zapotrzebowania energetycznego czy też przeprowadzenie audytu energetycznego;
  • wybór profesjonalnego instalatora lokalnego.

Ustalenie kwestii montażu pompy ciepła na etapie projektu i sporządzania planów pozwala jak najefektywniej wykorzystać budynek i jego wszystkie instalacje.

Ważne są także kwestie związane z samą technologią wykonania ścian, podłóg, stropów, fundamentów, z izolacją, wentylacją itp.

Montaż pompy ciepła w starym domu – czy jest to opłacalne i możliwe? Na jakim etapie warto przeprowadzić?

Pompy ciepła i ta forma ogrzewania budynku dotyczy nie tylko nowych obiektów, gdzie jej plan montażu ujęty jest już w założeniach projektowych.

Przed zakupem i montażem pompy ciepła w starym domu warto jednak przeprowadzić kompleksowy audyt energetyczny, który oszacuje opłacalność inwestycji. Często przystąpienie do zmiany technologii ogrzewania na pompę ciepła wymaga wcześniejszego ocieplenia budynku (termomodernizacji) oraz np.: wymiany okien czy rodzaju i rozmieszczenia grzejników. Chodzi przede wszystkim o niwelowanie problemu strat ciepła w skutek niewystarczającego ocieplenia, złej wentylacji czy niskiej energooszczędności drzwi i okien.

Wszystko to rzutuje na oszacowanie zapotrzebowania energetycznego domu oraz dobór odpowiedniej mocy i parametrów pompy ciepła. Po odpowiedniem przeliczeniu parametrów można realnie oszacować opłacalność całej inwestycji.

Podziel się tymi informacjami z innymi :