Na co zwrócić uwagę przy gwarancji na fotowoltaikę
Gwarancje na komponenty instalacji fotowoltaicznych sięgają bardzo długich okresów i często wszyscy słyszą 30 lat gwarancji, ale już nie wszyscy sprawdzają co tak naprawdę pod tym się kryje. Najdłuższe gwarancje mamy na panele fotowoltaiczne i właśnie tutaj większość firm pokazuje gwarancje na poziomie 30 lat. Lecz tak naprawdę czym ona jest? Jest to gwarancja odnosząca się do liniowej produkcji energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych. Tak naprawdę istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że w całym panelu fotowoltaicznych akurat to zawiedzie. Dlatego najważniejszą informacją dla klienta końcowego powinna być długość gwarancji na konstrukcję panelu fotowoltaicznego. To ona będzie świadczyć z jakiej klasy produktem mamy do czynienia. Chociaż i tym zakresie są dostępne na rynku moduły fotowoltaiczne oferujące 20-25 letnią gwarancję na swoją konstrukcję.
Z falownikami też mamy sytuację, że im lepszy produkt tym dłuższa gwarancja w standardzie (istnieje opcja wykupienia dodatkowej gwarancji na inwertery nawet do 20 lat, ale często jest to około 25% wartości falownika). W przypadku falowników sieciowych standardowe gwarancje pośród lepszych marek zaczynają się od 12 lat. W przypadku falowników hybrydowych dalej standardem jest 5 lat. Natomiast tutaj możemy patrzeć również na magazyny energii i ich gwarancje. Lepsze rozwiązania oferują już gwarancje na poziomie 10 000 cykli ładowań.
W przypadku konstrukcji montażowych możemy mówić o gwarancjach 10 lub 15 letnich. Natomiast są one obłożone największymi obostrzeniami o czym powiem w dalszej części artykułu.
Rękojmia na prace elektryczne przy fotowoltaice – co to jest?
Rękojmia na prace elektryczne w przypadku fotowoltaiki w większości przypadków obejmuje zarówno prace montażowe, jak i drobny materiał instalacyjny. Natomiast, aby rękojmia była wiarygodna firma instalacyjna powinna posiadać ważną polisę OC. Oczywiście im dłużej dana firma jest na rynku tym większa jest również jest jej wiarygodność w obszarze realizacji potencjalnych zgłoszeń reklamacyjnych.
Co zrobić, aby utrzymać długoletnie gwarancje na fotowoltaikę
Aby zachować gwarancję na wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej z jednej strony należy wybrać firmę instalatorską, która wykonana wszystkie prace zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zaleceniami producentów sprzętu. Z drugiej strony trzeba stosować się do zaleceń dotyczących przeprowadzenie przeglądów serwisowych falowników czy konstrukcji montażowej. Szczególnie należy zwrócić uwagę na zabezpieczenia elektryczne stosowane przed daną firmę, ponieważ od tego będzie zależało nasze bezpieczeństwo, uzyski energii elektrycznej oraz długoletnia bezawaryjna praca instalacji fotowoltaicznej.