Kredyt na fotowoltaikę – dlaczego warto?
Kredyt na fotowoltaikę w bardzo wielu instytucjach finansowych jest również nazywany ekokredytem lub ekopożyczką. Jest to głównie spowodowane, że taki kredyt jest zupełnie odrębnym produktem bankowym przeznaczonym wyłącznie na finansowanie instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła lub innej instalacji wykorzystującej energię odnawialną. W zależności od banku i jego polityki kredytowej wymagania zdolności kredytowej oraz potrzebne dokumenty mogą się różnić. Natomiast należy pamiętać, że ta forma kredytu na fotowoltaikę będzie z pewnością tańszą opcją w porównaniu do standardowych kredytów gotówkowych lub ratalnych. Warto wspomnieć, że specjaliści LUMEL mogą pomóc w przejściu procedury kredytowej i ułatwić kontakt z przedstawicielem banku.
Czym różni się kredyt na fotowoltaikę od standardowego kredytu gotówkowego?
Dzięki preferencyjnym kredytom na fotowoltaikę i pompy ciepła możemy sfinansować te inwestycje już na etapie budowy domu. Z pewnością pozwoli to na zmniejszenie poboru energii elektrycznej w domu. Dodatkowo ekokredyty często mają mniejsze oprocentowania od zwykłych kredytów konsumpcyjnych. Oczywiście, aby skorzystać z kredytu na urządzenia OZE należy mieć zdolność kredytową, a warunkiem otrzymania pieniędzy jest udokumentowana instalacja fotowoltaiki lub pompy ciepła.
Na jakie cele można otrzymać ekokredyt? Instalacja fotowoltaiczna i co jeszcze?
Kredyt lub pożyczka ekologiczna najczęściej przysługuje m. in. na:
- wymianę pieca węglowego na ekologiczne ogrzewanie,
- zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej,
- zakup i montaż w pompy ciepła,
- kompleksową termomodernizację budynku,
- zakup kolektorów słonecznych.
Zalety kredytu na fotowoltaikę
Przede wszystkim najważniejszą zaletą kredytów ekologicznych między innymi na fotowoltaikę jest możliwość sfinansowania nawet 100% inwestycji. Kolejną bardzo dużą korzyścią jest w wielu przypadkach zero prowizja oraz preferencyjne oprocentowanie. Dodatkowo można rozłożyć spłatę kredytu nawet do 120 miesięcy. To przykłada się na relatywnie niską ratę za zakupioną fotowoltaikę lub pompę ciepła. Dzięki czemu będzie to dla wielu inwestorów akceptowalny poziom wydatków porównywalny, a nawet czasem niższy w porównaniu do obecnych rachunków za prąd. Na koniec trzeba również podkreślić, że tego typu kredyty lub pożyczki wymagają minimum dokumentów, które wnioskodawca powinien złożyć.