Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2? Jak wylicza się potrzebną moc?
Pompa ciepła to urządzenie, po które coraz częściej chętnie sięgają inwestorzy. Korzysta ona z odnawialnych źródeł energii. Mechanizm działania pompy polega na wykorzystaniu energii z zewnątrz, pobieranej – w zależności do rodzaju pompy – z powietrza albo z wody gruntowej, albo z samego gruntu. Wykorzystuje ona prawa fizyki i procesy termodynamiczne i energię pobraną z zewnątrz przetwarza w ciepło oraz oddaje do instalacji grzewczej.
Aby działanie pompy ciepła było jak najbardziej optymalne należy właściwie dobrać jej moc względem zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Wówczas mamy pewność, że ograniczymy straty cieplne budynku oraz znacząco obniżymy koszt ogrzewania.
Od czego zależy zapotrzebowanie energetyczne budynku? Jak je wyliczyć?
Moc pompy cieplnej, np.: do domu o powierzchni 120 m2 zależy w dużej mierze od wskazanego metrażu domu, ale nie tylko.
W przypadku określenia zapotrzebowania energetycznego rekomendujemy przeprowadzić profesjonalny audyt energetyczny. Specjaliści w trakcie audytu wezmą pod uwagę wszystkie przesłanki decydujące o doborze mocy pompy ciepła, m.in.:
- usytuowania budynku;
- średniorocznych temperatur panujących w lokalizacji domu;
- konstrukcji budynku – kubatury, kształtu;
- zastosowanych materiałów budowlanych i technik budowy, np.: innego zapotrzebowania dla domu: pasywnego, niskoenergetycznego, z dobrą izolacją termiczną, ze standardową izolacją techniczną, czy ze starą i słabą izolacją termiczną;
- rocznego zużycia ciepłej wody – jeśli pompa ma również służyć temu celowi;
- istniejącej instalacji grzewczej, np.: ogrzewaniu podłogowym, ściennym, klimakonwektorach, czy tradycyjnych kaloryferach, itp.
Wzór na wyliczenie odpowiedniej mocy pompy dla domu o powierzchni 120 m2 i nie tylko
Jeśli mamy już wyliczone zapotrzebowanie energetyczne to możemy obliczyć potrzebną moc pompy ciepła. Zapotrzebowanie energetyczne zawsze wyrażone jest w watach na metr kwadratowy.
Wzór jest następujący:
Moc grzewcza (Pg) = powierzchnia budynku x zapotrzebowanie energetyczne budynku.
Zakładając, że dom ma dobrą izolację termiczną to przyjmuje się, że zapotrzebowanie energetyczne dla domu o powierzchni 120 m2 najczęściej oscyluje wokół wartości 50 W na m2. W takiej sytuacji podstawiając do wzoru dane, otrzymujemy wystarczającą moc pompy na poziomie: 120 m2 x 50 W = 6 kW. Warto jednak zostawić pewien margines, zwłaszcza, jak zamierzamy ogrzewać również wodę użytkową.
Co jeśli nieprawidłowo oszacujemy moc pompy, jakie będą konsekwencje?
Jeśli nie doszacujemy mocy pompy to prawdopodobnie musimy liczyć się z wykorzystaniem dodatkowych źródeł ciepła, co znacząco zmniejszy opłacalność inwestycji. Koszty użytkowania takiego rozwiązania będą więc wyższe. Jeśli z kolei przeszacujemy moc pompy to niepotrzebnie zwiększymy koszty montażu oraz wzrośnie zużycie energii i zużycie samej sprężarki pompy.