Montaż paneli fotowoltaicznych na skośnym dachu

Montaż paneli fotowoltaicznych na skośnym dachu

W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznych na dachach skośnych, znacząca większość to instalacje domowe. W niewielu przypadkach będziemy mówić o fotowoltaice na dachu skośnym na budynkach firmowych. W zależności od wykorzystanego materiału do połaci dachowej będziemy mieli do czynienia z różnymi typami konstrukcji wsporczych. W przypadku budynków posiadających dach dwuspadowy z zbyt małym kątem nachylenia nie przekraczającym 5 stopni, należy taki dach traktować jako dach płaski. Jeżeli panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane ze zbyt małym kątem to z jednej strony ich wydajność będzie dużo niższa, a z drugiej strony znacząco zmniejszymy ich możliwość samooczyszczenia, będziemy zmuszeni do często mycia modułów fotowoltaicznych. Gdy, dany użytkownik fotowoltaiki nie zdecyduje się na ich umycie pomimo dużo stopnia zabrudzenia, może to prowadzić do pojawienia się tzw. hot spotów i wystąpienia pożaru.

Montaż fotowoltaiki na dachu skośnym – jakie są rodzaje połaci

Do przytwierdzenia instalacji PV do dachu skośnego w zależności od rodzaju używamy haków montażowych, montowanych do krokwi lub dedykowanych dwugwintów do blachodachówki, lub gontu albo mostków trapezowych do blachy trapezowej oraz blachodachówki. Poniżej prezentujemy wszystkie rodzaje połaci dachów skośnych na których możemy zamontować instalację fotowoltaiczną:

  • Dachówka ceramiczna lub betonowa
  • Blachodachówka lub blacha na rąbek
  • Blacha trapezowa
  • Dachówka aluminiowa
  • Gont lub papa

Należy pamiętać, że oprócz mostków trapezowych najpierw musimy zamontować elementy łączące konstrukcji do dachu, a później szyny, do których za pomocą klem montażowych przytwierdzimy panele fotowoltaiczne. Bardzo ważną kwestią jest prowadzenie przewodów DC w peszlach UV oraz podpinanie ich do szyn montażowych w celu uniknięcia wystąpienia pożaru. Należy również pamiętać, aby z odpowiednią siłą skręcić nie tylko cała konstrukcję wsporczą, ale również z odpowiednim dociskiem dokręcić klemy montażowe do szyn, aby zapewniały stabilność modułów PV.

Prawidłowy instalacji fotowoltaicznej na dachu z dachówką ceramiczną lub betonową

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu pokrytym dachówką ceramiczną lub betonową jest relatywnie nieskomplikowany. Oczywiście nieskomplikowany, jeżeli montażyści posiadają odpowiednie kompetencje, a sam montaż poprzedzi dobre przygotowanie. Przede wszystkim należy określić rozstaw krokiew, a następnie umiejętnie wysunąć dachówki w miejscach montażu haków do krokwi. Istotną czynnością po montażu haków jest prawidłowe docięcie zamka dachówki tak, aby dachówka wróciwszy na swoje miejsce idealnie przylegała, a cały dach dalej stanowił jedną płaszczyznę. Należy również pamiętać, aby przejścia przewodów DC w miarę możliwości umieszczać pod dachówkami. Pozwoli to z jednej strony zwiększenie poziomu bezpieczeństwa całej instalacji, a z drugiej strony sprawi, że cała instalacja fotowoltaiczna będzie wyglądało dużo bardziej estetycznie.

Jak poprawnie zamontować fotowoltaikę na blachodachówce oraz goncie?

Największą trudnością w prawidłowym montażu paneli fotowoltaicznych na dachu z blachodachówką jest dokładne namierzenie krokwi w celu wkręcenia w nie śrub dwugwintowych, do których z kolei są przytwierdzane szyny montażowe. Jeżeli montażysta nie trafi w miejsce występowania krokwi powstanie otwór, który będzie trzeba wypełnić, aby uniknąć przeciekania dachu. Dedykowane śruby dwugwintowe posiadają specjalne gumowe uszczelniacze, aby zachować 100% szczelność dachu. Należy również pamiętać, że śruby te zostaną zasłonięte przez panele fotowoltaicznej, więc guma na tych śrubach nie będzie wyeksponowana na działanie promieni słonecznych. W przypadku dachu skośnego z gontem procedura wygląda bardzo podobnie z tym, że na takich dachach często występuje pełne deskowania, co znacząco ogranicza powstanie „pustych dziur” i konieczność dodatkowego łatania otworów.

Jak prawidłowo zamontować panele fotowoltaiczne na blachotrapezie lub blachówce aluminiowej

Jak już wspominaliśmy wykorzystanie mostków trapezowych nie wymaga użycia szyn, ponieważ mostki posiadają już specjalne otwory na klemy montażowe. To przekłada się na szybką realizację instalacji fotowoltaicznej, a sama konstrukcja jest relatywnie najtańszą opcją. Na etapie kalkulacji oferty należy rozpoznać odległości pomiędzy wytłoczeniami na istniejącej połaci z blachy trapezowej, aby dobrać odpowiednią długość mostków trapezowych. Mostki trapezowe posiadają specjalną warstwę uszczelniacza, a ich przytwierdzenie odbywa się za pomocą dedykowanych blachowkrętów. To pozwala na zachowanie szczelności dachu oraz stabilności całej instalacji fotowoltaicznej.

Zaufaj profesjonalnym ekipom montażowym z firmy Bio-Energy!

Ekipy monterskie Bio-Energy, to gwarancja w pełni profesjonalnego montażu, opartego o aktualne przepisy i normy regulujące instalacje fotowoltaiczne w Polsce. Odpowiedni sprzęt oraz kompetencje pozwalają nam na terminową i solidną realizację montażu fotowoltaiki na nawet najbardziej wymagających obiektach.