Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu

Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu

Panele fotowoltaiczne możemy bez przeszkód montować na dachach płaskich. Natomiast jest jeden kluczowy warunek, posiadanie wiedzy o nośności danego dachu lub wykonana statyka dachu. Jeżeli nie ma przeciwskazań do montażu, pozostaje dobór odpowiedniej konstrukcji wsporczej dla paneli fotowoltaicznych. Do wyboru mamy zarówno konstrukcje aluminiowe, jak i ze stali ocynkowanej lub z powłoką Magnelis. Należy również pamiętać, że do wykonania instalacji może być konieczne wynajęcie podnośnika koszowego.

Jakie są rodzaje konstrukcji wsporczej do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Wybór danego rodzaju konstrukcji zależy przede wszystkim od tego, jak wykonany jest dany dach oraz co jest na jego połaci. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych typów konstrukcji wsporczych dostępnych w naszej ofercie.:

  • Konstrukcja balastowa – w tym przypadku to bloczki betonowe dociążają całą konstrukcję oraz panele fotowoltaiczne. W przeliczeniu na 1mkw, obciążenie dachu może wahać się od 25kg/1mkw do nawet 70kg/1mkw. Dlatego tak ważne jest, aby posiadać informacje na temat statyki dachu, czyli obciążeń jakie są przewidziane dla danej połaci.
  • Konstrukcja inwazyjna – w tym rodzaju konstrukcji wsporczej stelaż najczęściej aluminiowych jest przykręcony za pomocą specjalnych śrub do struktury dachu. Z pewnością jest to rozwiązanie „lekkie” poniżej schodzimy poniżej 15kg/1mkw, natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że ingerujemy w połać dachową, co w przyszłości może generować niepożądane efekty.
  • Konstrukcja zgrzewana – ten typ konstrukcji wsporczej jest wykorzystywany w sytuacjach, gdy nośność dachu nie pozwala na wykorzystanie balastu oraz inwazyjne mocowanie paneli fotowoltaicznych również nie jest możliwe. Zgrzewy wykonuje się na pokryciach papowych lub membranowych wykorzystując specjalne blaszki montażowe. Należy pamiętać, że konstrukcja zgrzewana będzie zawsze droższa w wykonaniu, a dodatkowo dochodzą kwestie zakupienia dodatkowej papy lub membrany na łaty.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu fotowoltaiki na płaskim dachu?

Jak już wspomnieliśmy przed montażem fotowoltaiki na dachu płaskim kluczowe będzie określenie maksymalnej nośności dachu. Ponieważ to, określi nam jaki typ konstrukcji będzie możliwy do zastosowania i czy w ogóle instalacja fotowoltaiczna będzie mogła być zamontowana.

Kolejnym aspektem jest określenie stanu papy dachowej lub membrany, aby wykluczyć potencjalną konieczność jej naprawy lub wymiany. Ważne jest również to, aby ustalić, czy dana papa lub membrana jest niepalna. W przypadku, gdy dany typ papy lub membrany nie posiada certyfikatu niepalności zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi należy tak zamontować panele fotowoltaiczne, aby zachować przynajmniej 10 cm odległości pomiędzy panelem PV, a połacią dachu.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo konstrukcji wsporczej na dachu płaskim stosujemy również tzw. wiatrownice, czyli pokrywy zasłaniające tylna część paneli fotowoltaicznych przed porywami wiatru. Dodatkowo, aby nie uszkodzić połaci dachowej pod konstrukcją stosuje się specjalne podkładki gumowe. W przypadku instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachach płaskim zakładów produkcyjnych, magazynów czy innych obiektów komercyjnych należy pamiętać o zachowaniu ciągów komunikacyjnych.