Montaż paneli fotowoltaicznych jest nieodzownym etapem wykonania instalacji fotowoltaicznej. Należy pamiętać również o tym, że nawet jeśli zakupimy cały sprzęt i montaż przeprowadzimy samodzielnie, to w bardzo wielu przypadkach możemy utrać ochronę gwarancyjną. Dzieje się tak, ponieważ w większości warunków gwarancyjnych komponentów fotowoltaicznych są zapisy o tym, że jest wymagane, aby np. montaż paneli fotowoltaicznych został wykonany przez wykwalifikowany personel z odpowiednimi uprawnieniami.
Jak już pisaliśmy wyżej można wykonać samodzielnie instalację fotowoltaiczną, tym bardziej, że w polskim prawie nie ma ku temu przeciwskazań. Natomiast może to się wiązać z utratą gwarancji producenckich. Dlatego dużo bardziej korzystną sytuacją jest zlecenie wykonania montażu paneli fotowoltaicznych oraz całej instalacji fachowcom posiadającym odpowiednie uprawnienia i przeszkolenia. Wtedy możemy być pewni, że nasza fotowoltaika została wykonana według obowiązujących przepisów i sposób zapewniający bezpieczeństwo. Co również bardzo istotne, firma tak, jak … posiada również niezbędną aparaturę pomiarową do przeprowadzenia kluczowych pomiarów elektrycznych. Poniżej prezentujemy, jakie uprawnienia i kwalifikacje powinien mieć monter instalacji fotowoltaicznych (konieczne jest przynajmniej jedno z wymienionych):
1.Certyfikat UDT – pozwolenie wydaje Urząd Dozoru Technicznego;
2.Świadectwo kwalifikacyjne – pozwala legalnie przeprowadzać podłączenia urządzeń, instalacje i sieci elektroenergetyczne;
3.Uprawnienia budowlane instalatora sieci – w zakresie prowadzenia prac nas instalacjami, urządzeniami elektrycznymi i elektroenergetycznymi.
Konieczne jest również posiadanie aktualnych szkoleń BHP i badań zezwalających na pracę na wysokościach.
Przede wszystkim prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych należy rozpocząć od zapoznania się z wytycznymi montażowymi danego producenta modułów fotowoltaicznych. W szczególności ma to znaczenie przy rozstawie klem montażowych oraz docisku ich skręcania. Takie podejście z pewnością przełoży się na długoletnią i bezawaryjną pracę paneli oraz utrzymanie warunków gwarancyjnych, które mogą sięgać aż do 25 lat! Kolejną ważną kwestią jest zachowanie odpowiedniego kąta ułożenia paneli względem Słońca. Aby panele fotowoltaiczne pracowały optymalnie kąt nachylenia powinien być w przedziale od 15 do 35 stopni.
Oczywiście bardzo ważną kwestią jest zarówno unikanie zacienienia modułów PV, jak i ich odpowiednie zabezpieczenie przed wiatrem. Należy również pamiętać, o zachowaniu odpowiedniej odległości od połaci dachowej i mówimy tutaj o min. 10 cm. Pozwala to na odpowiednią wentylację paneli fotowoltaicznych, co tym samym zwiększa bezpieczeństwo pożarowe.
Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych dzisiaj to również zwrócenie uwagi na specyfikę zużycia prądu w danym budynku. O ile w systemie rozliczeń net-metering panele zawsze były układane w kierunku południowym, o tyle w obecnie obowiązującym systemie net-biling nie jest już to takie oczywiste. Po analizie zużycia na obiekcie może się okazać, że w celu maksymalizacji autokonsumpcji energii z paneli fotowoltaicznych, moduły powinny być rozłożone w kierunku wschód-zachód.
Obserwując rynek oraz serwisując instalacje fotowoltaiczne wykonane przez firmy zewnętrzne zaobserwowaliśmy niestety ciągle pojawiające się błędy. Co gorsza błędy które nie tylko obniżają sprawność danej fotowoltaiki, ale również nieprawidłowe wykonanie instalacji, które powodują bezpośrednie zagrożenie porażeniem prądem lub pożarem. W tym miejscu zajmie się tylko błędami, które występują podczas montażu paneli fotowoltaicznych. Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych błędów związanych z montażem paneli fotowoltaicznych:
Ogromnym błędem podczas montażu paneli fotowoltaicznych jest chodzenie po nich w trakcie prac na dachu. Oczywiście, panele PV dobrej klasy prawidłowo zamocowane wytrzymają nacisk stopy, ale szyba może na tyle się odgiąć, że i tak dojdzie do mikropęknięć w ogniwach fotowoltaicznych.
W celu sprawdzenia poprawności montażu instalacji fotowoltaicznej można wykonać co najmniej dwa kroki. Pierwszy z nich to weryfikacja uzysków produkcji energii czy rzeczy wiście uzyski dzienne pokrywają się z symulacjami. Drugi krok to zlecenie przeprowadzenia audytu, pod kątem poprawności wykonania połączeń elektrycznych, montażu paneli, czy użytych zabezpieczeń elektrycznych. Jeżeli poszukujesz firmy, która może przeprowadzić taki audyt zachęcamy do kontaktu z przedstawicielem Bio-Energy.
Jeżeli jesteś właścicielem dachu z eternitu, to przed montażem instalacji fotowoltaicznej powinieneś zmienić połać dachową. Nie tylko z powodu, że eternit będzie pękał w trakcie montażu, ale przede wszystkich, ponieważ zgodnie z przepisami eternit (azbest) powinien być usunięty z budynków do 2032 roku. Również chcemy dbać o bezpieczeństwo i zdrowie naszych pracowników, a przypadku eternitu, podczas wiercenia do organizmu człowieka przedostają się szkodliwe i trujące związki chemiczne. Każda osoba, która planuje usunąć azbest ze swojego dachu, powinna zgłosić się do gminy lub powiatowego wydziału ochrony środowiska. Wtedy istnieje duża szansa na zwrot pełnej sumy koniecznej do usunięcia azbestu.
Aby odpowiedź na pytanie, czy lepsze jest ułożenie paneli w pionie, czy w poziomie należy odnieść się przede wszystkim do budowy modułów fotowoltaicznych i sposobu łączenia ogniw. Większość paneli posiada połączenie pomiędzy ogniwami równolegle do dłuższego boku. To powoduje, że zawsze bardziej wydajne będzie umiejscowienie paneli fotowoltaicznych w pionie. Są również panele, które swoje ogniwa fotowoltaiczne mają połączone specjalnym klejem i jest wprost nie wskazane, aby montować je w sposób poziomy. Należy również dodać, że montaż poziomy zawsze będzie wiązał się z większymi kosztami z uwagi na większą liczbę szyn montażowych potrzebnych dla tej samej wielkości instalacji. Natomiast jeżeli ogranicza nas miejsce, lub omijamy strefy zacienione, lub też jesteśmy na dachu płaskim wtedy montujemy panele fotowoltaiczne również w poziomie.
Razem zasilimy przyszłość czystą energią z OZE
Bio-Energy
Copyright © 2023 All rights reserved.