Przede wszystkim na samym początku należy podkreślić, że w potocznym języku wszyscy mówią o magazynach energii 10 kW. Jest to nie do końca precyzyjne określenie, ponieważ prawidłowo powinniśmy mówić o 10 kWh (kilowatogodzinach), czyli pojemności magazynu energii. Moc domowego magazynu energii wyrażana w kW często jest mniejsza i oscyluje w okolicach 4-5 kW. W kolejnych częściach naszego opisu wyjaśnimy również na ile wystarczy magazyn energii 10 kWh, jak szybko się ładuje oraz ile pieniędzy zaoszczędzimy dzięki magazynowi energii 10 kWh.
Czas ładowania magazynu energii 10 kWh, jest uzależniony od źródła jego zasilania. Możemy ustawić ładowanie magazynu energii zarówno z sieci zewnętrznej, jak i podłączonej instalacji fotowoltaicznej. Wszystko w zależności od naszych preferencji. W przypadku fotowoltaiki np. o mocy 10 kWp lub ładowania z sieci zewnętrznej szybkość uzupełnienia magazynu energii 10 kWh będzie uzależniona od jego mocy znamionowej. Należy wziąć pod uwagę to, że wiele osób popełnia błąd zakładając z góry, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp naładuje w godzinę magazyn energii 10 kWh.
Po pierwsze to specyfika baterii w magazynie energii i jego moc znamionowa powie nam ile czasu zajmie jego ładowanie. Przykładowo, gdy moc znamionowa będzie na poziomie około 5 kW, to nasz magazyn energii naładuje w około dwie godziny. Gdy dodatkowo mówimy o instalacji fotowoltaicznej, to musimy być świadomi tego, że fotowoltaika jest zawsze wyrażona w kWp (kilowatopikach), a to implikuje nam sytuacje, że 10 kWp będziemy mieli tylko w odpowiednich warunkach atmosferyczny w odpowiednim okresie dnia.
Aby określić na ile czasu wystarczy nam prądu zmagazynowanego w magazynie energii o pojemności 10 kWh, najpierw należy określić średnie zużycie prądu w domu. Jeżeli okaże się, że przykładowo nasz dom zużywa około 7 kWh dziennie, wtedy taki magazyn energii 10 kWh wystarczy na ponad dobę. Oczywiście mówimy tutaj o sytuacji, gdy nie doładowujemy magazynu energii prądem z fotowoltaiki. Dodatkowo trzeba pamiętać, że jeżeli skorzystamy z wielu energochłonnych urządzeń w jednym czasie, wtedy czas korzystania z magazynu energii znacząco się skróci.
System net-billing rozszerzony dodatkowo o taryfy dynamiczne powoduje, że inwestycja w magazyny energii znacząco zwiększyła swoją rentowność. Podstawową korzyścią z posiadania magazynu energii, jest gromadzenie nadwyżek energii elektrycznej z produkcji instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu nie odsprzedajemy prądu w okresach, gdy jego cena rynkowa jest najniższa. Dodatkowo korzystamy z tych nadwyżek w sytuacji, gdy mamy niedoboru prądu z fotowoltaiki, a cena rynkowa jest relatywnie wysoka.
Drugą bardzo istotną korzyścią z posiadania magazynu energii jest tzw. arbitraż cenowy. Arbitraż cenowy polega na skupowaniu i magazynowaniu energii elektrycznej w okresach, gdy jest ona relatywnie tania oraz odsprzedaży zmagazynowanej wcześniej energii w okresie, gdy jest cena dobowa jest najwyższa. Należy tutaj tylko pamiętać, że takie podejście nie będzie mogło mieć miejsca w przypadku, gdy wybrane zostaną taryfy regulowane.
Podsumowując okres zwrotu z inwestycji w magazyn energii możemy oszacować w większości przypadków na poziomie nawet do 5 lat. Okres ten możemy znacząco skrócić, gdy weźmie pod uwagę dotacje rządowe oraz ulgę termomodernizacyjną.
Najbardziej popularnym rozwiązaniem dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kWp jest magazyn energii o pojemności 10 kWh. Jest to powiązane głównie ze średnim zużyciem prądu w ciągu doby. Natomiast jeśli nasz dom jest ogrzewany za pomocą pompy ciepła, to z pewnością takie magazyn energii będzie musiał zostać zwiększony do przynajmniej od 15 do 20 kWh. Pragniemy przypomnieć, że wybór odpowiedniego magazynu energii to inwestycja, która powinna być gruntownie przemyślana, a rozwiązania optymalnie dobrane. Dlatego zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, gdzie specjaliści… z pewnością dobiorą magazyn energii, który będzie spełniał wymagania danego gospodarstwa domowego.
W budowaniu własnej niezależności energetycznej, dzięki magazynowi energii oprócz oszczędności finansowych możemy również zabezpieczyć dom w energię elektryczną w sytuacji braku prądu w sieci zewnętrznej. Oprócz korzystania z energii elektrycznej już zmagazynowanej w bateriach, możemy również utrzymać produkcję prądu z paneli fotowoltaicznych, gdy jest odpowiednie nasłonecznienie. Natomiast należy pamiętać o kilku aspektach. Pierwszy to magazyn energii musi posiadać funkcję back-up, czy zasilania rezerwowego. Drugi aspekt to musimy wyposażyć instalacji fotowoltaiczną w dodatkowy rozłącznik polowy, aby „odciąć” sieć zewnętrzną i pracować w trybie wyspowym. Ostatnią i najważniejszą kwestią to możliwość zasilania każdej fazy przez falownik. W tym przypadku musimy być świadomi, że falownik przekaże do 33,3% swojej mocy nominalnej na fazę.
Razem zasilimy przyszłość czystą energią z OZE
Bio-Energy
Copyright © 2023 All rights reserved.