Czym są farmy fotowoltaiczne?

Farmy fotowoltaiczne to elektrownie słoneczne produkujące energię elektryczną ze źródła odnawialnego – promieni słonecznych. Jest to potoczna nazwa dużych instalacji fotowoltaicznych położonych na gruncie. Produkują one energię elektryczną przeznaczoną dla sieci energetycznej. Według ustawy mamy do czynienia z farmami fotowoltaicznymi małymi – o mocy od 500 kWp do 1 MWp oraz większymi. Średnia wielkość takiej instalacji fotowoltaicznej w Polsce sięga ponad 3 megawatów. Farma fotowoltaiczna jest instalacją bezobsługową, która bardzo dobrze wypełnia lokalne zapotrzebowanie na energię elektryczną. W porównaniu do budowy konwencjonalnych elektrowni, czas realizacji tej inwestycji jest relatywnie krótki i zajmuje w zależności od wielkości od 2 miesięcy do pół roku.

Wspieramy inwestycję w farmę fotowoltaiczną na każdym etapie

Współpraca z Bio-Energy w zakresie budowy farmy fotowoltaicznej to dla inwestora wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Ocena geologiczna gruntu, analiza ekonomiczna inwestycji i jej oczekiwana stopu zwrotu, niezbędna dokumentacja techniczna oraz kompleksowy projekt inwestycji, to główne zakresy wsparcia , jakie są po stronie specjalistów Bio-Energy. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, tak aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie.  

Poniżej przedstawiamy obszary wsparcia w obszarze dokumentacji technicznej:

  • Przygotowanie operatów środowiskowych
  • Opracowanie Karty Informacji Projektu (KIP duży i mały)
  • Załatwienie wniosku do operatora energii elektrycznej
  • Organizacja warunków zabudowy
  • Przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej od 1MW do 50 MW

Jakie warunki musi spełnić działka na której planujemy zbudować farmę fotowoltaiczną ?

Fakt, że inwestor dysponuje wolnym areałem jeszcze nie gwarantuje tego, że zbudujemy na nim zyskowną farmę fotowoltaiczną. Dlatego poniżej wymieniliśmy warunki, jakie musi spełniać działka pod inwestycję w elektrownię słoneczną:

  • działka musi mieć  powierzchnię od ok. 2 ha
  • działka nie może być osłonięta przez budynki i drzewa
  • teren działki musi być orientowany na południe lub płaski (wtedy farma fotowoltaiczna jest skierowana na południe)
  • działka musi mieć IV klasę gruntu lub niższą
  • maksymalna odległość od linii elektroenergetycznej to 200m
  • do działki musi prowadzić utwardzona droga, chyba że inwestor planuje taką drogę wykonać
Podsumowując, jeśli twoja działka spełnia powyższe wymagania i zdecydujesz się na współpracę z Bio-Energy, to korzyści będą następujące:
 
  • Farma fotowoltaiczna jest w 100% bezpieczna dla ludzi i zwierząt oraz nie generuje hałasu
  • Farmy fotowoltaiczne zbudowane przez Bio-Energy, dzięki wysokiej klasy komponentom to instalacje bezobsługowe i bezawaryjne
  • Farma fotowoltaiczna to zyski dla inwestora na długie lata

Działka pod farmę fotowoltaiczną

Grunt pod farmę fotowoltaiczną 1 MWp powinien mieć, jak już wspomnieliśmy co najmniej 2 ha, a jego szerokość powinna sięgać minimum 50 m. Warto wspomnieć, że mniejsze elektrownie są też mniej opłacalne dla inwestorów. Grunt pod farmy fotowoltaiczne powinien mieć IV lub niższą klasę ziemi i nie należeć do terenów możliwych do wykorzystania na potrzeby rolnictwa. Warto umieścić instalację od południa na niezacienionym obszarze.

Budowa farmy fotowoltaicznej

Budowa farmy fotowoltaicznej i jej projekt powinny być wykonane przez doświadczoną firmę. Warto wiedzieć, że w przypadku wygrania aukcji OZE, inwestor ma 24 miesiące na budowę. W tym czasie należy także uzyskać koncesję na wytwarzanie energii z OZE, co trwa około miesiąca. Nasza firma wesprze Cię od początku do końca podczas budowy farmy fotowoltaicznej.