Fotowoltaika to przede wszystkim technologia, która umożliwia pozyskiwanie energii słonecznej i przekształcanie jej w prąd zmienny. Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, falownika (inaczej inwertera), konstrukcji wsporczej, osprzętu elektrycznego i coraz częściej magazynu energii. Na początkowym etapie każdy pojedynczy panel fotowoltaiczny kumuluje energię odnawialną ze Słońca i przetwarza ją w prąd stały. Jest to możliwe, dzięki wbudowanym ogniwom fotowoltaicznym, wytwarzanym z monokrystalicznego krzemu, a zachodzący w nich efekt fotoelektryczny przekształca energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną.
Falownik odpowiada za przemianę prądu stałego na prąd zmienny, czyli taki jaki jest używany do zasilania urządzeń w naszych domach, czy firmach. Tak wyprodukowany prąd trafia z jednej strony na potrzeby autokonsumcji, a z drugiej strony jego nadwyżki są sprzedawane do zakładu energetycznego w ramach rozliczania energii elektrycznej. Należy pamiętać, że od 1 kwietnia 2022 w Polsce obowiązuje tzw. Net-billing, czyli kwotowy system rozliczeń energii elektrycznej.
Każdy kto zarządza finansami w przedsiębiorstwie lub płaci za domowe rachunki poszukuje sposobów na obniżenie kosztów energii elektrycznej. Idealnym rozwiązaniem jest wybór Bio-Energy i skorzystanie z oferty doboru optymalnej instalacji fotowoltaicznej, która w znaczący sposób zminimalizuje koszty energii elektrycznej.
Firma Bio-Energy oferuje pełne wsparcie w procesie realizacji instalacji fotowoltaicznych. Opieramy się wyłącznie na komponentach o wysokiej jakości poświadczonej długoletnimi gwarancjami oraz posiadającymi aktualne świadectwa jakości zewnętrznych i uznanych jednostek certyfikujących. Należy pamiętać, że tylko inwestycja w sprzęt wysokiej klasy pozwoli na maksymalizację uzysku energii elektrycznej oraz jej bezobsługowe działania na długie lata nawet po osiągnięciu zakładanym okresie zwrotu z inwestycji. Dodatkowo ekipy montażowe Bio-Energy to duma naszej firmy, ich zdobyte doświadczenie, umiejętności i poziom wiedzy jest naszą najlepszą reklamą.
Również po zakończonej instalacji wspieramy naszych klientów w zakresie zgłoszenia fotowoltaiki, kompletacji dokumentacji na potrzeby uzyskania dotacji, czy wykonania przeglądów serwisowych.
To ile energii pozyskamy z danej instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze uzależnione jest od możliwości danego obiektu, rzetelnie przeprowadzonego audytu i poprawności zaprojektowania instalacji. Dopiero po tym etapie możemy dobrać optymalną ilość paneli fotowoltaicznych i odpowiedni falownik. Natomiast w przypadku przedsiębiorstw jedną z kluczowych kwestii będzie również otrzymanie od ubezpieczyciela wytycznych montaż instalacji PV. Ponieważ nie zastosowanie się do wymogów firmy ubezpieczającej dany budynek może skutkować wzrostem składki nawet o kilkaset procent. Poniżej prezentujemy kilka istotnych aspektów doboru komponentów instalacji fotowoltaicznej, które powinny być poruszone przed wykonaniem montażu:
Podjęcie współpracy z firmą Bio-Energy to pewność rzetelnie przeprowadzonego audytu oraz skrupulatnie wykonanego projektu fotowoltaicznego. Specjaliści firmy Bio-Energy to wieloletnie doświadczenie i umiejętności zdobywane już od prawie 10 lat.
Czas wykonania instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony przede wszystkim od jej wielkości mocy szczytowej, kWp (czyli tak naprawdę ilości paneli fotowoltaicznych). Dodatkowymi elementami, które wpływają na czas zrealizowania instalacji fotowoltaicznej są: użyta konstrukcja montażowa, jaki dach pokrywa dany obiekt, wysokość budynku, rodzaj gruntu. Kolejną kwestią jest również typ zastosowanego falownika. Instalacje fotowoltaiczne wyposażone w falownik hybrydowy oraz magazyn energii, będą trwały zawsze trochę dłużej niż instalacje PV z falownikiem sieciowym. Poniżej przedstawiamy przykładowe przedziały czasowe dla montażu fotowoltaiki w podziele na jej wielkość:
Odpowiadając na pytanie, co wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej, należy na początku rozdzielić instalacje domowe i firmowe. Tutaj przede wszystkim podstawową różnicą jest konieczność wykonania dokumentacji. W przypadku instalacji domowych koszt ten jest minimalny. Natomiast w przypadku firm wykonanie dokumentacji projektowej zarówno przed samym montażem, jak i po jego zrealizowaniu może wiązać się z wydatkiem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Częścią wspólną zarówno dla instalacji fotowoltaicznych dla domów, jak i dla firm jeśli chodzi o wpływ na cenę to poza panelami, falownikiem czy magazynem energii mają pozycję wymienione przez nas poniżej:
Razem zasilimy przyszłość czystą energią z OZE
Bio-Energy
Copyright © 2023 All rights reserved.