Co to jest OZE?
Odnawialne źródła energii (OZE) w ostatnich latach zyskały na popularności, stając się doskonałą alternatywą m.in. dla paliw kopalnych. Pod pojęciem odnawialnych źródeł energii kryją się wszelkie źródła energii, których wykorzystywanie do wytwarzania energii cieplnej oraz energii elektrycznej nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem – ich zasoby są łatwo odnawialne.
Odnawialne źródła energii to przede wszystkim energia wody, energia wiatru, energia słoneczna, energia geotermalna, a także biomasa. Do produkcji energii elektrycznej i energii cieplnej wykorzystywane są naturalne procesy, a cały proces nie przyczynia się do emisji szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. OZE są zatem czystą energią, bezpieczną i przyjazną dla naszej planety.
Rodzaje odnawialnych źródeł energii
Wiedząc, co to jest OZE, czyli odnawialne źródła energii, wiele osób chce również dowiedzieć się, w jaki sposób można wykorzystać je w codziennym życiu. Wiele technologii jest bowiem dostępnych nawet dla osób prywatnych, tak jak chociaż fotowoltaika czy pompy ciepła, które bazują na naturalnych i niewyczerpalnych zasobach.
Odnawialne źródła energii wykorzystują energię wiatru, energię wodną, energię słoneczną, energię geotermalną, a także energię pozyskiwaną z biomasy w celu wytworzenia energii elektrycznej lub energii cieplnej.
Energia słoneczna – najpopularniejszy rodzaj źródeł odnawialnych
Za sprawą fotowoltaiki energia słoneczna stała się jednym z najbardziej nierozpowszechnionych źródeł energii odnawialnej. Panele fotowoltaiczne montowane na dachu budynku lub na gruncie przechwytują promieniowanie słoneczne i przemieniają je w energię elektryczną kierowaną do gniazdek elektrycznych w domach, firmach, gospodarstwach rolnych czy innych, dowolnie wybranych budynkach.
Energię promieniowania słonecznego można także użyć do celów grzewczych. Niezbędne są do tego kolektory słoneczne, które poprzez czynnik grzewczy oraz wymiennik ciepła zapewniają podgrzewanie wody w zbiornikach. Rozwiązanie to stosuje się do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do wspomagania pracy centralnego ogrzewania.