Instalacje fotowoltaiczne na gruncie są bardzo popularnym rozwiązaniem. Tego typu montaż znajduje zastosowanie w większości przypadków, gdy dach jest mały lub jest to najbardziej optymalne rozwiązanie. Oczywiście gdy będziemy mówić o farmach fotowoltaicznych w 99% przypadków zawsze będziemy rozmawiać o montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie.
Przed rozpoczęciem instalacji paneli fotowoltaicznych na konstrukcji gruntowej trzeba rozpoznać kilka kluczowych aspektów. Pierwszym i podstawowym, jak warunki otoczenia panują wokół planowanej fotowoltaiki, czy nie ma zacienień oraz narażenia instalacji na mechaniczne uszkodzenia. Kolejną sprawą jest sprawdzenie gruntu pod kątem jego nośności, zwartości dużych kamieni lub gruzu oraz określenie czy nie będą występowały kolizje z siecią wodociągową, kanalizacyjną, kablami energetycznymi oraz innymi mediami.
Montaż fotowoltaiki na gruncie można podzielić na dwa główne etapy. Pierwszy to osadzenie słupów konstrukcji wsporczej oraz skręcenie cały konstrukcji. Drugi etap zamontowanie paneli fotowoltaicznych, falownika, skrzynek AC i DC oraz poprowadzenie przewodów DC. Pierwszy etap w zależności od podłoża i rodzaju konstrukcji może wyglądać trochę inaczej. Poniżej przedstawimy listę typów konstrukcji naziemnej.:
Przy konstrukcji wbijanej w zależności od wielkości konstrukcji są używane kafary ręczne lub kafary samojezdne. Jeżeli będziemy mieli do czynienie z konstrukcją balastową, wtedy będzie konieczne wylewanie betonu na miejscu lub dostarczenie i osadzenie prefabrykatów betonowych. Montaż paneli fotowoltaicznych musi odbyć się już na konstrukcji dobrze wypoziomowanej i tak skręconej, żeby z jednej strony nie przenosiła naprężenia na moduły fotowoltaicznej, a z drugiej aby panele PV stanowiły jednolitą płaszczyznę. Falowniki natomiast muszą być zamontowane w określonym miejscu na dedykowanym stelażu.
Na samym początku należy podkreślić jak ważna jest linia przewodu AC pomiędzy rozdzielnią główną, a falownikiem. Sam przewód powinien zostać położony na głębokości od 50 do 100 cm pod ziemią. Aby sam przewód AC nie generował strat w napięciu, a co za tym idzie mniejszych uzysków energii, musi mieć odpowiedni przekrój. Aby wyliczyć konieczny przekrój przewodu AC, najpierw trzeba określić czy będzie to przewód miedziany, czy aluminiowy. Następnie wyliczamy moc instalacji oraz odległość pomiędzy falownikiem a rozdzielnią główną. Spadek napięcia na przewodzie AC zgodnie z normą nie powinien być większy niż 1%.
Razem zasilimy przyszłość czystą energią z OZE
Bio-Energy
Copyright © 2023 All rights reserved.