Fotowoltaika bez pozwolenia – kiedy to możliwe?

Fotowoltaika Bio Energy

Fotowoltaika bez pozwolenia - kiedy to możliwe?

Warto wiedzieć, że w przypadku odpowiednich parametrów fotowoltaika nie wymaga pozwolenia. Takie regulacje zostały uwzględnione prawnie. Prawo budowlane mówi bowiem, że instalacja o mocy elektrycznej do 150 kWp nie jest objęta obowiązkiem uzyskania zgody na budowę. Zastrzeżono jednak, że instalacja fotowoltaiczna większa niż 6,5 kW powinna zostać uzgodniona z rzeczoznawcą w zakresie ochrony przeciwpożarowej i zgodności z dotyczącymi tej kwestii wymaganiami prawnymi oraz zgłoszona do straży pożarnej. Trzeba wspomnieć, że te przepisy dotyczą zarówno fotowoltaiki na dachu, jak i na gruncie. Dodatkowo należy pamiętać, że ostatnia aktualizacja przepisów utrzymała w mocy zapisy dotyczące uzyskania warunków przyłączeniowych dla instalacji powyżej 50 kWp. 

Kiedy trzeba zgłosić fotowoltaikę?

Fotowoltaikę należy zgłosić do sieci energetycznej w przypadku instalacji typu on-grid oraz hybrydowej. To dlatego, że panele mogą zmieniać jej parametry pracy i tym samym wpływać na jakość dostarczanych usług. Operator ma obowiązek bilansowania systemu w celu prawidłowego pełnienia swoich obowiązków. W momencie, gdy decydujesz się na instalację hybrydową, musisz zgłosić nie tylko samą fotowoltaikę, ale też magazyn energii, czyli akumulator, który gromadzi w sobie nadwyżkę wytwarzanego prądu. To dlatego, że jest to źródło wytwórcze, którego moc będzie doliczona do mocy instalacji fotowoltaicznej. Należy pamiętać również, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej bez zgłoszenia jest nielegalna.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na fotowoltaikę?

To, co należy podkreślić to fakt, że w niektórych przypadkach nawet fotowoltaika do 150 kWp mocy wymaga pozwolenia. Oznacza to, że regulacje prawne zakładają wystąpienie pewnych wyjątków. Trzeba wiedzieć, że mała instalacja fotowoltaiczna musi być poprzedzona udzielonym pozwoleniem, gdy jest montowana:

  • na obiekcie budowlanym przy przekroczeniu wysokości trzech metrów,
  •  na gruncie lub obiekcie, który znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków,
  • na budynku, który wymaga przebudowy objętych obowiązkiem uzyskania zgody.

Innym wyznacznikiem jest też konieczność zakwalifikowania inwestycji jako wymagającej oceny oddziaływania na środowisko lub obszar Natura 2000. Zgłoszenie takich prac musi nastąpić przed ich rozpoczęciem.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przede wszystkim, bez względu na to, czy fotowoltaika wymaga pozwolenia, czy nie, niezbędnym aspektem jest to, by instalacja była zgodna z przepisami prawnymi i miejscowymi warunkami zabudowy. Warto wspomnieć, że instalacja fotowoltaiczna zostanie dobrana tak, by zaspokoić potrzeby energetyczne gospodarstwa z uwzględnieniem zapasu. Oznacza to, że nawet gdy zapotrzebowanie wzrośnie, instalacja fotowoltaiczna będzie wystarczająca. Dobrą wiadomością jest także to, że można ją rozbudować w późniejszym czasie. Pamiętaj, że za montaż fotowoltaiki powinna być odpowiedzialna doświadczona osoba, nie można robić tego na własną rękę. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone prawidłowo, a panele i pozostałe elementy fotowoltaiki będą odznaczały się maksymalną żywotnością i jakością działania.

Podziel się tymi informacjami z innymi :