Od czego zależy opłacalność fotowoltaiki?
Opłacalność fotowoltaiki w 2024 r. zależy przede wszystkim od trzech czynników:
- ceny instalacji fotowoltaicznej,
- ceny zakupu prądu z sieci,
- ceny sprzedaży energii z fotowoltaiki.
Oprócz wymienionych czynników, wpływ na opłacalność mają dofinansowania regionalne lub ogólnokrajowe oraz ulgi podatkowe. Czasami, niektórzy instalatorzy wymagają regularnych, płatnych przeglądów serwisowych dla zachowania gwarancji, co również wpływa na opłacalność.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna
Ceny instalacji PV wahają się w zależności przede wszystkim od jakości komponentów instalacji fotowoltaicznej, oraz renomy i długości gwarancji udzielanej przez firmę instalacyjną.
Duży wpływ na cenę ma wybór pomiędzy falownikiem łańcuchowym a mikrofalownikami czy optymalizatorami mocy. Jednak w większości sytuacji wystarczy falownik łańcuchowy, nie ma potrzeby płacić za dodatkowe komponenty. Nawet wówczas, gdy występuje niewielkie zacienienie.
Cena zakupu prądu z elektrowni
W pierwszej połowie 2023 r. ceny prądu ustalane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nieco zmalały. Jednak nie odczuliśmy tego, ponieważ w 2023 r. ceny były “zamrożone” na poziomie z roku 2022.
W połowie 2024 roku ceny prądu mają jednak wrócić do wartości rynkowych, które są znacznie wyższe niż jeszcze dwa – trzy lata temu. Do obliczenia opłacalności fotowoltaiki (poniżej) przyjęto cenę 1,38 zł/kWh, czyli cenę obowiązującą od lipca 2024 r.
Cena sprzedaży energii do sieci
Cena sprzedaży energii z fotowoltaiki, od momentu jej zastosowania do rozliczeń net-billing w fotowoltaice, w przeciwieństwie do ceny zakupu prądu ma tendencję malejącą. Co więcej, od lipca 2024 r. zmiana ceny sprzedaży energii z fotowoltaiki ma być godzinowa, a nie miesięczna, jak obecnie.
Zmiana cen co godzinę może być szczególnie odczuwalna dla prosumentów wiosną lub latem, gdy w południe ceny energii mogą być niskie lub nawet ujemne. Obserwując co się dzieje w krajach, w których ilość fotowoltaiki jest większa niż w Polsce, w kolejnych latach można się spodziewać pogłębienia spadku cen w okolicach godzin południowych i silnych wzrostów po południu i wieczorem.
Fotowoltaika 2024 r. a autokonsumpcja
Fotowoltaika jest tym bardziej opłacalna, im więcej energii z własnej instalacji można zużyć na miejscu w ramach autokonsumpcji (część energii z fotowoltaiki jest zużywana na miejscu – autokonsumpcja właśnie, a pozostała część jest eksportowana do sieci).
Biorąc pod uwagę rosnącą różnicę pomiędzy ceną zakupu prądu z elektrowni, oraz ceną sprzedaży energii z fotowoltaiki, fundamentem opłacalności fotowoltaiki jest zużycie własne energii, gdyż zapobiega poborowi prądu z sieci w cenie 1,38 zł / kWh.
Wobec tego, aby instalacja fotowoltaiczna szybko się spłaciła, powinna być wysoka autokonsumpcja. Można to osiągnąć na dwa sposoby:
- poprzez odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej, lub
- montując magazyn energii.