Od kiedy nowe zasady?
Choć publikacja programu ze zmianami dotyczącymi pomp ciepła nastąpiła w styczniu 2024 r., to przewidziano okres przejściowy, zanim nowe zasady wejdą w życie. Obowiązywanie nowych warunków dotyczących pomp ciepła i zakończenie okresu przejściowego, w którym będzie można kupować i montować pompy ciepła na dotychczasowych zasadach, nastąpi 1 kwietnia 2024 r.
Jakie zmiany w programie Czyste Powietrze?
Do dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze zakwalifikują się jedynie te pompy ciepła, których parametry techniczne będą potwierdzone badaniami przeprowadzonymi w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA. Przeprowadzone i przedstawione przez producenta lub dystrybutora badania będą musiały potwierdzać parametry wskazane w etykiecie energetycznej i na karcie produktu oraz spełnienie wymogów programu Czyste Powietrze.
Kosztem kwalifikowanym w ramach programu będą mogły być wyłącznie pompy ciepła wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów. Wszystkie pompy ciepła, które w tej chwili są wpisane na listę ZUM, będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o raport z przeprowadzonych badań. Raport będzie mógł być sporządzony w języku innym niż polski, jednak wówczas musi obejmować także skróconą wersję raportu w języku polskim.
W okresie przejściowym (do 1 kwietnia 2024 r.) Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB), prowadzący na zlecenie NFOŚiGW listę ZUM, na podstawie dostarczanych przez producentów i dystrybutorów raportów z badań, będzie weryfikował, czy pompy ciepła wpisane na listę ZUM spełniają nowe wymogi. Od 1 kwietnia 2024 r. na liście ZUM znajdą się tylko pompy ciepła spełniające wymogi PPCP, potwierdzone badaniami, które pozytywnie przeszły weryfikację.
Jakie wymogi techniczne dla pomp ciepła i kotłów?
W zaktualizowanych załącznikach 2/2a/2b do programu Czyste Powietrze znajdą się nowe wymogi techniczne, które będą musiały spełnić pompy ciepła, aby zakwalifikować się do dofinansowania.
Pompa ciepła powietrze-woda
Pompy ciepła muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A+ (dotyczy to klasy energetycznej wyznaczanej w temperaturze zasilania 55 st. C), na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej. W przypadku montażu zestawu musi on spełniać wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A+.
Wymogi dla pompy ciepła powietrze-woda określone w rozporządzeniach 811/2013, 813/2013 muszą zostać potwierdzone badaniami wykonanymi przez laboratorium zlokalizowane na terytorium jednego z państw EU lub EFTA, posiadające akredytację w odniesieniu do normy ISO/IEC 17025 oraz stosujące akredytowane metody badawcze zgodne z normami EN 14511, EN 14825, EN 12102. Przeprowadzone badania również muszą być zgodne z ww. normami, co powinno znaleźć potwierdzenie w raporcie z tych badań. Spełnienie ww. wymogów i norm jest weryfikowane i potwierdzane wpisem urządzenia na listę ZUM.
Kwalifikowane do dofinansowania pompy ciepła powietrze-woda (także w zestawie) muszą być wpisane na listę ZUM. Niskotemperaturowe pompy ciepła nie kwalifikują się do dofinansowania.
Pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej
Pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++ (dotyczy to klasy energetycznej wyznaczanej w temperaturze zasilania 55 st. C), na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej. W przypadku montażu zestawu musi on spełniać wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++.
Wymogi dla pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej określone w rozporządzeniach 811/2013, 813/2013 muszą zostać potwierdzone badaniami wykonanymi przez laboratorium zlokalizowane na terytorium jednego z państw EU lub EFTA, posiadające akredytację w odniesieniu do normy ISO/IEC 17025 oraz stosujące akredytowane metody badawcze zgodne z normami EN 14511, EN 14825, EN 12102. Badania dotyczące pomp mają być zgodne z ww. normami, co potwierdzać powinien raport z badań. Spełnienie ww. wymogów i norm jest weryfikowane i potwierdzane wpisem urządzenia na listę ZUM.
Pompa ciepła powietrze-powietrze
Pompy ciepła powietrze-powietrze muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A+ (dla klimatu umiarkowanego), na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej.
Wymogi dla pompy ciepła powietrze-powietrze określone w rozporządzeniach 626/2011 i 206/2012 muszą zostać potwierdzone badaniami wykonanymi przez laboratorium, zlokalizowane na terytorium jednego z państw EU lub EFTA, posiadające akredytację w odniesieniu do normy ISO/IEC 17025 oraz stosujące akredytowane metody badawcze zgodne z normami EN 14511, EN 14825, EN 12102. Badania te powinny być zgodne z ww. normami, co ma potwierdzać raport z tych badań. Spełnienie ww. wymogów i norm weryfikowane i potwierdzane jest wpisem urządzenia na listę ZUM.
Kwalifikowane do dofinansowania pompy ciepła powietrze-powietrze muszą być wpisane na listę ZUM.
Gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej
Pompy ciepła gruntowe o podwyższonej klasie efektywności energetycznej muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++ (dotyczy to klasy energetycznej wyznaczanej w temperaturze zasilania 55 st. C), na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej. W przypadku montażu zestawu musi on spełniać wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++.
Wymogi dla tego typu pompy ciepła określone w rozporządzeniach 811/2013, 813/2013 muszą zostać potwierdzone badaniami wykonanymi przez laboratorium zlokalizowane na terytorium jednego z państw EU lub EFTA, posiadające akredytację w odniesieniu do normy ISO/IEC 17025 oraz stosujące akredytowane metody badawcze zgodne z normami EN 14511, EN 15879, EN 14825, EN 12102. Badania te powinny być zgodne z ww. normami, co ma być potwierdzone w raporcie z tych badań. Spełnienie ww. wymogów i norm weryfikowane i potwierdzane jest wpisem urządzenia na listę ZUM.
Kwalifikowane do dofinansowania gruntowe pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej (także w zestawie) muszą być wpisane na listę ZUM. Niskotemperaturowe pompy ciepła nie kwalifikują się do dofinansowania.
Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej
Pompy ciepła do c.w.u. w odniesieniu do wytwarzania ciepłej wody użytkowej muszą spełniać wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A, na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej.
Wymogi dla takiej pompy ciepła określone w rozporządzeniach 812/2013, 814/2013 muszą zostać potwierdzone badaniami wykonanymi przez laboratorium zlokalizowane na terytorium jednego z państw EU lub EFTA, posiadające akredytację w odniesieniu do normy ISO/IEC 17025 oraz stosujące akredytowane metody badawcze zgodne z normami EN 16147, EN 14825, EN 12102. Badania te powinny być zgodne z ww. normami, co musi być potwierdzone w raporcie z tych badań. Spełnienie ww. wymogów i norm jest weryfikowane i potwierdzane wpisem urządzenia na listę ZUM.
Kwalifikowane do dofinansowania pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej muszą być wpisane na listę ZUM.